'%100 Brüksel'le yurttaşlık köprüsü kuruldu

Kültürlerin vazgeçilmez köprüsü tiyatro, bu kez Brüksel ile Türkiye arasında bir yurttaşlık köprüsü kurdu.

Yayınlanma: 26.05.2014 - 17:52
Abone Ol google-news

CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç, Belçika’nın en büyük tiyatro festivali ve Avrupa’nın önemli sanat etkinliği olan The Kunstenfestivaldesarts kapsamında düzenlenen belgesel  tiyatro gösterisi ‘’%100 Brüksel’’ oyununda yer alarak Türkiye’yi temsil etti. Oyun 4000 AB vatandaşı tarafından izlendi.

Kader Sevinç, “genç, kadın, uluslararası siyaset ile AB deneyimi ve sanatçı” profili dolayısıyla diğer Brükselliler ile birlikte oyunda yer almak üzere davet edildiğini belirterek, “% 100 Brüksel projesinin, uluslararası bir sanat etkinliği olması ve Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi verdiği mesajlar, beni bu daveti kabul etmeye çeken başlıca unsurlardı.

Ayrıca oyunun kentlilik bilinci, aktif yurttaşlık, çok kültürlülük, çeşitlilik ve empatiyi önemseyen yanları da beni bu oyunda ülkem adına rol almaya iten diğer nedenlerdi” dedi. Avrupa siyaseti dışında bir kentte yaşayanların gündelik hayatlarını etkileyen politikalara da vurgu yapılan gösterinin içindeki interaktif bölümler, tiyatro severler tarafından beğeni ile izleniyor.

Sevinç, kendisinin rol aldığı bölümden sonra katılımcıların çoğunluğunun Türkiye’nin AB  üyeliğine ilişkin görüşlerinin olumlu yönde değiştiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Oyunda benim rolümün olduğu bölümde özetle şunları söylüyorum: ‘Dünya değişiyor. Avrupa daha güçlü bir ekonomi, daha iyi bir demokrasi ve daha iyi bir sosyal sistem olmak  zorunda. AB üyelik kriterlerini karşılayan bir Türkiye, Avrupa, AB vatandaşları ve hepimiz için  tüm alanlarda çok önemli katkılar sağlayacaktır. Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye genişlemesi gerektiğine inanıyorum.’ Bu repliğimin ardından müzik eşliğinde, beni destekleyenler arkama,
desteklemeyenler ise karşı bölüme geçiyorlar. Tam da bu noktada fena sayılmayacak bir  sonuç çıkıyor. Brüksel'i temsil eden katılımcıların yaklaşık % 60'ı sözlerimi destekliyor. Ayrıca şunu da sevinerek belirtmeliyim ki ilk gösteriden bu yana kararsız kalan ya da hayır diyenlerden benim tarafıma geçenlerin sayısında da azımsanmayacak bir artış olduğunu gözlemledim…”

Ayrıca ‘’%100 Brüksel’’ kapsamında 8 Mayıs'taki gösteriden sonra panel düzenlendi. 9 Mayıs Avrupa Günü’ne atfen düzenlenen panelde Avrupa Birliği ve Avrupalılık bilincine vurgu yapan Sevinç, ‘’ Yurttaşların 2009'da yapılan seçimlerdeki düşük katılımının siyasi partilerin Avrupa Parlamentosu aday listeleri üzerinde de etkili olduğunu unutmaması gerekiyor. Daha nitelikli siyaset için Avrupalı yurttaşın meselelerine sahip çıkması gerekiyor. Ayrıca Belçika toplumunun Brüksel'deki uluslararası toplum ile etkileşimi için daha da açık bir toplum haline gelmesi, hizmet sektörü ve girişimcilik kültüründe gelişimi için önemli ‘’dedi.

Sevinç, bu belgesel gösterinin ve projenin mimarı olan Berlin merkezli Rimini Protokoll'e İstanbul’un çeşitliliğinin yansıtılması için ‘’%100 İstanbul'’u yapmalarını da önerdiğini sözlerine ekledi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler