Hastalıkların tanısına yapay zekâ

Guangzhou Tıp Üniversitesi’nden Kang Zhang yönetiminde çalışan Çinli ve Amerikalı bilim insanları, hastalık tanısı yapabilen bir yapay zeka geliştirdiler.
Yayınlanma tarihi: 20 Nisan 2019 Cumartesi, 10:23

[Haber görseli]

Yeni program, büyük veri yığınlarını aşarak hangi hastaların öncelikli olarak tedavi edilmesi gerektiği konusunda yardımcı olabilecek. Programın ender görülen hastalıkların teşhisinde de kullanılabileceği söyleniyor, çünkü bu hastalıklar hakkında doktorların pek fazla bilgileri yok.
Araştırmacılar yeni sistemi büyük bir veri yığınıyla test ettiler. Aralarında daha çok okul öncesi çocukların olduğu 1,3 milyonu aşan kişiye ait 100 milyon veri, 2016 -2017 yılları arasında Guangzhou Kadın ve Çocuk Tıp Merkezi’nde toplandı. Hastalık semptomları ve teşhisler dışındaki diğer bazı bilgileri alan yapay zeka bu verilerle hastalıklara tanılar koydu. Bu tanı verileri daha sonra doktorların verileriyle karşılaştırılarak sistemin güvenirliği belirlendi. Karşılaştırma 20 doktorla yapıldı ve doktorlar yetki sınırları ve deneyimlerine göre beş gruba ayrıldı.

Sonuçlara göre yapay zeka sistemi genç doktorların bulunduğu ilk 2 grupta 0,885 puanla daha başarılı oldu. Fakat daha deneyimli olan üç grupta aynı başarıyı gösteremedi.

Derleyen: Nilgün Özbaşaran Dede Evaluation and acuurate diagnoses of pediatric diseases using artificial intelligence, Nature Medicine, 11.02.2019. Identifying facial phenotypes of genetic disorders using deep learning, Nature Medicine, 7.01.2019.

A+ A-