Kapat
A+ A-

On ayda 399 ton atık pil toplandı

2013 yılı Ekim ayı verilerine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde yaklaşık 399 ton atık pil toplandı.
Yayınlanma tarihi: 23 Kasım 2013 Cumartesi, 11:57

[Haber görseli]Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre atık piller Türkiye genelinde 2 adet ayrıştırma tesisinde ayrıştırılıyor. Geri kazanımı mümkün olmayan atık piller ise düzenli depolama sahalarında atık piller için dizayn edilmiş nihai depolama alanlarında bertaraf ediliyor.

ECEL: "AĞIR METALLER ÇERVERİNİN KİRLENMESİNE YOL AÇABİLİYOR"

Atık pillerin mutlaka toplanması gerektiğini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Ecel, "Atık pillerin çöpe, toprağa, denize, akarsulara ve kanalizasyonlara atılması veya yakılmaları durumunda içerdikleri ağır metaller çevrenin kirlenmesine yol açabiliyor. Pil ya da bataryaların yakılarak bertaraf edilmeleri sonucunda kurşun, cıva ve kadmiyumun daha da zehirli olan oksitleri gaz halinde soluduğumuz havaya karışıyor" dedi.

ATIK PİL EN ÇOK İSTANBUL'DA TOPLANDI

Atık piller en çok 124 ton ile İstanbul da toplandı. İstanbul'da en çok atık pil toplayan ilçeler Bağcılar-Üsküdar-Ümraniye-Kadıköy- Şişli olurken, en az atık pil ise Adalar ve Şile İlçelerinde toplandı.

AYYILDIZ: "ATIK PİLLERİ TOPLUYORUZ"

Rastgele atılan pillerin metal olan dış kabının zamanla delinerek bünyelerindeki metallerin ve kimyasalların toprağa ve suya karışabileceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ahmet Ayyıldız; "İstanbul'da site, tekno market, okul, cami, hastane, otel, muhtarlık gibi kamu kurum ve kuruluşlarda atık pil toplama kutularıyla atık pilleri topluyoruz. İstanbul'da en çok atık pil Bağcılar, Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy ve Şişli de toplandı" dedi.

Cumhuriyet İMECESİ