Kapat
A+ A-

Veysel Eroğlu, Göcek'teki talanı böyle savundu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Muğla'da 'Göcek koyları' olarak bilinen Bedri Rahmi, Akbük, Göbün ve Küçük Sarsala koylarını ihaleyle kiralayacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna, "Ormanlardan vatandaşlarımızın yeteri kadar istifade etmesi lazım. Bunlar ormanı tahrip etmiyor. Bilakis ormanı koruyor" şeklinde cevap verdi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 25 Mart 2015 Çarşamba, 15:06

[Haber görseli]

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği tarafından kurulan MUÇEV şirketi tarafından kıyılar kiraya verilirken koylar da Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından kiraya çıkarılmaya başladı. Göcek'in dünyaca ünlü Bedri Rahmi (Taşyaka), Akbük, Göbün ve Küçük Sarsala koyları gibi alanlar, Dalaman Orman İşletme Şefliği'nde ihaleye çıkarılacak. Şeflik tarafından internette yapılan duyuruya göre Dalaman'ın Kapıkargın Mahallesi'ne bağlı 1.18 hektar ormanlık alana sahip Küçük Sarsala, 1.14 hektar ormanlık alana sahip Göbün, 1.04 hektar ormanlık alanda yer alan Akbük ve 1.93 hektar ormanlık alandaki Taşyaka (Bedri Rahmi) koylarındaki mesire yerleri kiraya verilecek. 29 yıllığına kiraya çıkarılan koylardan Akbük için 110 bin lira değer biçilirken ihalede Taşyaka 90 bin, Göbün 120 bin ve ve Küçük Sarsala 80 bin liradan başlayacak.

Göcek koyları talana açılıyor

'İHALEDEN MEVCUT İŞLETMELER HABERSİZ'

Dalaman Belediye Başkanı CHP'li Muhammet Şaşmaz, dört koyun 29 yıllığına kiralanmasının manidar olduğunu belirterek, "Bu koylarda kaçakçılık yapılması endişesi taşıyoruz. Bu koylarda 20'ye yakın işletme var. İşletme sahiplerinin tamamı, Dalaman'ın yerli halkı. Buralardan, doğal yapı ile oynanmadan yatlara hizmet veriliyordu. İl Özel İdaresi kiraya veriyordu. Muğla büyükşehir olunca İl Özel İdaresi'nin tasarrufunun Büyükşehir Belediyesi'ne geçmesi gerekiyordu ancak Orman'da bıraktılar. Orman İşletme Şefliği de şimdi bu koyları, mesire yeri adı altında pazarlıyor. İhaleden, mevcut yerli işletmelerin hiçbirinin haberi olmadı. Üstelik pazarlık kapısını 80, 100 bin liradan açıyorlar. Kimlerin alacağı belirlenmiş, değilse rakamlar büyür. Bu paralar buradan çıkmaz. Malikane mi yapacaklar bilmiyoruz" dedi.

TBMM GÜNDEMİNE TAŞINDI

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan da Dalaman'da koyların ve mesire alanlarının özelleştirilmesini TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması talebiyle bir soru önergesi veren Erdoğan, ihalelerin kamu yararı gözetilmeden yapıldığını savundu. Milletvekili Erdoğan, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

"Muğla büyükşehir statüsü kazanmış illerden birisidir. Daha önce Özel İdare aracılığıyla kiraya verilen, Dalaman ilçe sınırları içerisinde kalan Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu Orman Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. Söz konusu koyların 29 yıllığına kiraya verilmesi hususunda Orman Genel Müdürlüğü'nün yaptığı hazırlıkların kamuoyuna yansımasıyla yerli halkta büyük bir huzursuzluk baş göstermiştir. Kamu yararı gözetilmeden gerçekleştirilen bu özelleştirmelerin anayasaya aykırılığı durumu da söz konusudur. Kıyıda ve sahil şeridinde planlama ve uygulama yapılabilmesi için kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Kıyı kenar çizgisinin tespit edilmediği bölgelerde talep vukuunda, talep tarihini takip eden üç ay içinde kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir."

Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'nun cevaplaması talebiyle şu soruları yöneltti:

"Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu'nun Anayasamız'a aykırı bir şekilde ihale yoluyla kiralanması sürecinin durdurulması söz konusu mudur? Söz konusu koyların, Orman Genel Müdürlüğü eliyle, büyük şirketler tarafından kiralanması halinde sosyal ve ekonomik mağduriyetler yaşayacak olan yöre halkının haklı itirazlarını yetkililerin görmezden gelmesinin nedeni nedir? Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu hangi büyük şirketlere neyin karşılığında kiraya verilecektir? Ülkemizin incisi bu güzel koylar özel işletmelere kiraya verildiğinde vatandaşlarımız buralardan nasıl istifade edecektir? Kamu yararı nasıl sağlanacaktır? Bilindiği gibi Dalaman'da söz konusu mesire alanlarının ve koyların Orman Genel Müdürlüğüne devredilmesinin ardından ihaleye çıkartılması Muğla kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. Vatandaşların da tepki gösterdiği ihale sürecine büyük şirketlerin ilgisi dikkat çekiyor. Bu durum da esnafı ve vatandaşı kara kara düşündürüyor."

BAKAN EROĞLU: BUNLAR ORMANI TAHRİP ETMİYOR. BİLAKİS ORMANI KORUYOR

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü, 22 Mart Dünya Su Günü ve 23 Mart Dünya Meteoroloji Gününün ortak kutlandığı etkinlikte konuştu.

"İHALEYİ ŞEFFAF YAPIYORUZ"

Bakan Eroğlu, Haliç Kongre Merkezi'ndeki program sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orman ve Su İşleri Bakanlı Veysel Eroğlu, bugün bir gazetede yer alan Muğla'da bazı koyların ihaleyle kiraya verileceği haberlerini hatırlatan gazetecilere, "Bize ait yerler şeffaf bir şekilde ihaleye çıkıyor. Bizim rastgele birisine vermemiz mümkün değil. Şartları sağlayanlar müracat ediyor. Şartları sağlayana veriyoruz" dedi. Adı geçen bazı alanların Çevre Bakanlığı'na ait olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, "Onlarda Çevre Bakanlığı yetkili. Ama orman, milli parklar bize ait. Biz de bu alanları şeffaf bir şekilde ilan ediyoruz. İşletmeleri sıkı takip ediyoruz. İşletmeci vatandaşlara çok iyi hizmet vermek zorunda. Bunun her noktasını kontrol edeceğiz. Bir aksaklık olursa kesinlikle ellerinden alacağız. Biz parasında değiliz. Vatandaşımızın bu gibi alanlara ihtiyacı var" dedi.

"BUNLAR ORMANI TAHRİP ETMİYOR"

Bütün büyük şehirlerde şehir ormanları oluşturduklarını hatırlatan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Buralara ihtiyaç var. Ormanlardan vatandaşlarımızın yeteri kadar istifade etmesi lazım. Bunlar ormanı tahrip etmiyor. Bilakis ormanı koruyor. Çünkü rastgele konaklama olduğunda orman yangınları olabiliyor. Ama biz onlara belli yerleri açıyoruz" diye konuştu.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ahmet Davutoğlu, Mehmet Erdoğan, Veysel Eroğlu