Suudi genç kıza mülteci statüsü veriliyor

Twitter mesajlarıyla dünyanın bir numaralı gündemi olan genç kadınla ilgili yeni gelişme! Avustralya, ailesiyle birlikte gittiği tatilden Tayland'a kaçan 18 yaşındaki Rahaf Muhammed el Kunun'a beklediği haberi verdi.
Yayınlanma tarihi: 9 Ocak 2019 Çarşamba, 10:37

[Haber görseli]Attığı Twitter mesajlarıyla dünyanın bir numaralı gündemi olan Suudi Arabistan vatandaşı Rahaf Muhammed el Kunun, sonunda istediğini elde etti.

Ailesiyle birlikte gittiği Kuveyt tatilinden uçağa binerek kaçan Rahaf, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta alıkonulmuştu. Pasaportuna el konulan genç kız, araya BM ve insan hakları örgütlerinin girmesiyle kendisini kilitlediği otel odasından bir gün sonra çıktı.

Tayland, ülkesine geri gönderilmesi halinde öldürüleceğini söyleyen Rahaf'ı Suudi Arabistan'a iade etmeyeceğini duyurdu.

Genç kızın başından beri hedef, Avustralya'ya iltiaca etmekti. Avustralya, bugün yaptığı açıklamayla Rahaf'a mülteci statüsü vermeyi düşündüğünü ilan etti. Talebin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden (UNCHR) geldiği bildiriliyor.

[Haber görseli]

18 yaşındaki genç kızın Avustralya'ya ne zaman gideceği henüz netlik kazanmış değil.

[Haber görseli]

A+ A-