İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den petrol çıkışı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, petrol fiyatlarının düşürülmesini "komplo" olarak niteleyerek, komployu planlayanların pişman olacağını söyledi.
AA
Yayınlanma tarihi: 13 Ocak 2015 Salı, 16:12

[Haber görseli]İran resmi ajansı İRNA'nın haberine göre, Buşehr Şehid Beheşti stadyumunda halka hitap eden Ruhani, petrol üreticisi Arap ülkelerinin ekonomilerinin petrole bağlı olduğunu ve dolayısıyla petrol fiyatlarının düşürülmesinden, İran'dan daha fazla onların zarar göreceğini savundu.

Ruhani, Suudi Arabistan ekonomisinin yüzde 80, Kuveyt'in ekonomisinin ise yüzde 90 oranında petrole bağımlı olduğunu, bu yılki bütçede İran ekonomisinin petrol bağımlılığının ise yüzde 33 olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Petrolün fiyatı bugün, önceki aylara oranla yarı yarıya düşse de bilin ki bazı ülkelere karşı fiyatları düşürmeyi planlayanlar pişman olacak. İran petrol fiyatlarının düşürülmesinden zarar görebilir ancak Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi diğer üreticiler daha fazla zarar görecek."

Petrol fiyatların düşürülmesini "komplo" olarak niteleyen Ruhani, "Bu komployu da atlatacağız. Petrol fiyatlarının düşüşü uzun süre devam edemez" dedi.

Tehdit ve ambargo dönemi sona erdi

Ruhani, İran'a uygulanan uluslararası ve ABD'nin tek taraflı uyguladığı yaptırımlara da değinerek, şunları ifade etti: "Daha önce İran'a karşı ambargolar konusunda zalimce adım atanlar bugün yeniden ambargo girişiminde bulunabilir ancak ben buradan tehdit ve ambargo döneminin sona erdiğini ilan ediyorum. Eğer 5+1 ve diğer müzakereciler, İran karşısında mantığa uygun ve hızlı bir şekilde yol almazlarsa, kendilerinin zarar göreceklerini bilmelidirler."

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ