ODTÜ'de 'devrim' kazandı

ODTÜ’de şenlik krizinde sona gelindi. Öğrenci temsilcilerinin üniversite yönetimi ile toplantısının ardından rektörlük geri adım attı. Talepleri kabul edilen öğrenciler, Bahar Şenliği programını kendilerine destek veren sanaçlılarla Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirecek.
Yayınlanma tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba, 15:04

ODTÜ yönetimi, günlerdir süren şenlik krizinde öğrencilerin rektörlük kapısına dayanmasının ardından geri adım attı. ODTÜ öğrencilerinin temsilcileri, akademisyenler ve mezunlar derneği ilk olarak önceki gün, üniversitede başlayan eylemler devam ederken, üniversite yöneticileri ile görüşmek istedi. Öğrencileri “aşırı solcu, LGBT, HDP’li” diye kutuplaştıran rektör Prof. Dr. Verşan Kök’ün, yüzlerce öğrencinin yönetim binası önünde eyleme başlarken meşgul olduğu gerekçesi ile üniversiteye gelmediği öğrenildi. Haftaya düzenlenmesi planlanan şenlikler için üniversite yönetimi ile öğrenciler arasında uzlaşı sağlanmasında son 2 güne girilirken dün son toplantı gerçekleştirildi.

Öğrenciler kazandı
ODTÜ rektörlüğü dün ilk olarak şenliği düzenleyecek Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) temsilcileri ile toplantı yapmayı kabul etti. Akşam saatlerinde olması beklenen toplantı, öğrencilerin bina önünde yeniden toplanması öncesinde “o saatte bir başka toplantı var” denilerek öğlen saatlerine çekildi. Toplantının saat değişiminin de öğrencilere 1 saat kala bildirildi. ODTÜ yönetimi ile öğrenciler arasında şenlik için son şans olarak görülen toplantının 2 saati aştığı öğrenildi. Rektörlük, sosyal medya, sanatçılar ve belediyelerden öğrencilere gelen büyük desteğin ardından geri adım atarak şenliğin düzenlenmesi yolunda öğrencilerin taleplerini kabul etti. Rektörlük programında yer almaması büyük tepki çeken Devrim Stadyumu yeniden öğrencilerin şenliğine açıldı. Rektörlüğün öğrencilerin şenlik düzenlemek için maddi kazanç sağladığı standlarda da geri adım attığı belirtildi.

Talepler kabul edildi
Toplantının ardından Rektörlük önünde bekleyen öğrencilere UGT Yönetim Kurulu Başkanı Anıl Şimşek taleplerinin kabul edildiğini duyurdu. Şimşek, “Devrim Stadyumu, her zaman olduğu gibi hepimize açık. Sanatçılarla anlaşıp anlaşamamıza göre gün sayısı değişecek ama kesinlikle Devrim sahnemiz olacak” dedi. Eylemlerinden kazanımla ayrılan yüzlerce öğrenci toplantı sonucunu dans ederek kutladı. 24-26 Nisan tarihlerinde üç gün olarak planlanan Bahar Şenliği’nde Devrim Stadyumu’nun kaç gün kullanılacağı da sanatçıların katılım durumuna göre belirlenecek.

A+ A-