Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'den açıklama

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Emre Akbaba transferiyle alakalı olarak bir basın toplantısı düzenledi.

cumhuriyet.com.tr
17 Ağustos 2018 Cuma, 19:07

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Arena'da basın toplantısı düzenledi. Cengiz, sözlerine şöyle başladı: "Hiç böyle bir basın toplantısı düşünmüyordum. Ben tabii ki güvenlik kamerası olmadığınız için konuşamıyorum, güvenlik kamerası arıyorum devamlı. Taraftarın istediği futbolcunun transfer edilmesini ben de çok istiyorum çünkü ben de taraftarım. Farkımız, biz onlar adına sorumluluk taşıyoruz. Biraz daha dikkatli olmak durumundayız."

"Kaynaklar kıt..."

 Finansal durumdan da bahseden Cengiz, şu ifadeleri kullandı: "Kaynaklar kıt, ihtiyaçlar sınırsız. Hiçbir zaman hiçbir şey yeterli değildir. Dünyada yaratılmış hiçbir kul tek başına yeterli değildir. Galatasaray da, Manchester United da, Barcelona da şu an için yetersizdir. Her gün kendisini yenilemek zorundadır. Bu asla ağlamak değildir. Çocukluğumdan beri ağlamayı unuttum, Allah da kimseyi ağlatmasın. Biz sadece gerçekleri söyleriz. Taraftarlara, camiamıza ve rakiplerimize asla yalan söylemeyiz. Arkadan iş çevirmeyiz. Galatasaray'ın karakteri bunu gerektirir. Asla rakiplerimize ince bir laf atma niyetinde değilim. Rakibe saygı, kendine saygıdır. Bizim kendimize saygımız yoksa, rakibe de saygımız yoktur. Herkes bildiği gibi davranır, biz bir şey diyemeyiz. Geçici başarılar, geçici tatminler için camiaları asla birbirine düşürmeyiz. Böyle bir şeye tenezzül de etmeyiz."

Galatasaraylı duruşu

Emre Akbaba transferiyle alakalı merak edilenleri yanıtlayan başkan Cengiz, şunları söyledi: "Aldığımız duyumlar, açıkça sergilenen tavır, bir Galatasaraylı duruşu. Biz kendisine teşekkür ederiz. Profesyonel dünyada böyle şeyler artık kalmadı. Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu. Gösterdiği duruştan dolayı Emre Akbaba'ya teşekkür ediyoruz. İnşallah tamamen finalize olur ve sevgili Emre Akbaba'yı taraftarımız karşılar. Biz emindik fakat bazen konuşamamak, anlatamamak, özellikle de kötü gün taraftarlarının tepkisi bizi üzdü açıkçası. Süreç çok zorlu, hiçbir şey göründüğü gibi değil. Biz elimizden geleni yaptık. Her şeyin hayırlısı. Fenerbahçe'nin kasıtlı olarak bu transferde fiyat yükselsin diye araya girdiğini düşünmüyorum. Bu işler eskide kaldı. Öyle bir olasılığı düşünmek istemiyorum. Bir şey olması gerekiyorsa oluyor. Su akar yolunu bulur. Bazen pahalı görünen şey aslında ucuza patlamıştır. Bazen de ucuz görünen şey pahalıya patlar. Ben bu transfer için pahalı diyemem. Türkiye'nin en değerli futbolcularından birini kadromuza kattık. Fenerbahçe bizim çok değerli bir rakibimiz. Bizim ilişkimizi asla etkilemez. Biz öyle bir teklif vermediklerini biliyoruz, en azından resmiyete dökülmüş bir davranış yok. Biz kendimizden sorumluyuz. Biz isterdik ki Emre bize bedava gelsin ama böyle bir dünya yok. Carole, 750 bin euroya gitti. Şu anki açığımız 3 milyon 350 bin euro. 31 Mayıs 2019'a kadar bunu kapatamazsak, 3 milyon euro ceza öderiz. Futbolcu satmaya çalışmalıyız."

Mustafa Cengiz'den sonra söz alan Abdurrahim Albayrak ise şunları aktardı: "Bir insan 'Çocukluktan Fenerbahçeliyim ya da Beşiktaşlıyım' diyorsa ve çocukluktaki formalı resimlerini gösteriyorsa, onun hayalini, aşkını kırmak istemem. Sabah kimseye gönderme yapmadım. Bir camiayı, bir oyuncu için üzmek istemem. Fikret Orman ile Serdar Bilgili ile çok konuşmuşuzdur. Çok önemli bir futbolcumuz, pazarlık esnasında onlara gitti. Biz, onlardan almak isterken 'İyi oynarsa sıkıntı olur, yine de sen bilirsin' dediğinde almam. 1.5 saat aralıksız telefonla konuştum dün gece, kabus gibiydi. Telefon patlayacak gibi ısındı. Beyin kanaması geçirdiğimi zannettim, kendimi soğuk suyun altına attım. Bir insanın nasıl panikleyebileceğini görmüş oldu."