IŞİD'in düğüne saldıracağı Ankara iddianamesinde vardı, hiçbir önlem alınmadı

IŞİD'in 'Gaziantep emiri' Yunus Durmaz'ın, IŞİD'in Türkiye emiri İlhami Balı'ya bir düğüne yönelik saldırı gerçekleştireceğini yazdığı ortaya çıktı. Söz konusu belgelerin 10 Ekim Ankara Gar Katliamı iddianamesinde yer aldığı belirtildi.

Yayınlanma: 21.08.2016 - 11:25
Abone Ol google-news

Gaziantep’te Siirt Pervarili bir ailenin mahallede düzenlediği düğüne dönük bombalı saldırının uzun zaman önce planlandığı ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 10 Ekim Ankara Garı saldırısıyla ilgili iddianamesinde yer verdiği bilgiler, IŞİD’in Antep’te düğünlere saldırı düzenleyeceğine yer verilmişti. 

Ankara’da barış mitngine düzenlenen ve 100’ün üzerinde insanın yaşamını yitirdiği katliamın planlayıcısı IŞİD’li Yunus Durmaz’ın IŞİD’in Türkiye emiri İlhami Balı’yı bilgilendirdiği ve eylem onayı istediği, 6 Ekim’de yazıldığı düşünülen “WRD0904.TMP.DOCX” isimli metinde “Gaziantep’te suikast ve mıknatıslı bomba ameli yapmak için izin istiyoruz bunun artısını eksisini düşündük, aralıklı ve kuvvetli vurulmazsa polis üstünü çabuk kapatır” ifadeleri yer alıyordu.

Acil cevap istenilen o metinde,

“1: NATO patriotları çekiyor, yol güzergâhları biliniyor, tamam derseniz geçiş yollarına mayın döşeyerek bekleyeceğiz. Bunlara yapabileceğimiz en uygun amel mayın.

2: PKK’liler düğün yapıyorlar. Bu düğüne sadece akraba olduğu için gelenler de var ama geneli PKK’li ve düğünlerde PKK bayrağı açılıyor, PKK şarkıları söyleniyor böyle bir yere amel yapalım mı diye soruyorum. Bugünlerde düğün var. Tamam derseniz amel yapacağız inşallah” yazıyordu.

DURMAZ ÇATIŞMADA ÖLDÜRÜLDÜ

DİHA'nın haberine göre; Yunus Durmaz, 19 Mayıs’ta Dîlok’ta polisin düzenlediği operasyonda, yakalanacağını anlayınca intihar yeleğindeki bombaları infilak ettirip parçalanarak ölmüştü. Durmaz’ın 5 Haziran 2015 tarihindeki HDP’nin Diyarbakır mitingine gerçekleştirilen bombalı saldırıda da yer aldığı belirtiliyordu.

Gaziantep'te düğüne canlı bomba saldırısı: 50 ölü, 74 yaralı

Gaziantep'teki dehşetin görüntüleri gün ağarınca ortaya çıktı

Dünya basını, Gaziantep'teki saldırıyı böyle gördü


En Çok Okunan Haberler