Katliamcılara ödül gibi paket

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı infaz paketinden Soma, Ermenek maden katliamları, Çorlu ve Ankara tren kazaları ile Aladağ yurt yangını ve Gezi davasındaki polis cinayetlerine infaz indirimi çıktı. Pakette “Kasten öldürme” suçunun kapsam dışı tutulmuştu. Ancak bu kapsamda sayılan yasa maddeleri arasında “taksirle ölüme neden olma” ve “kasten yaralamadan ölüme sebebiyet verme” eylemleri yer almadı. Yani bu suçtan mahkum olanlar, infaz indiriminden yararlanacak ve cezalarını yarı oranında çekecek. Böylece Soma ve Ermenek davalarında tutuklu olanlar ile Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert davasında cezaevinde olan polisler tahliye olacak.

Yayınlanma: 03.04.2020 - 06:00
Katliamcılara ödül gibi paket
Abone Ol google-news

AKP ve MHP’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu 70 maddelik infaz paketi teklifinde, üçte ikiden yarı oranına düşen infaz indiriminden yararlanmayacak suç türleri arasında “kasten öldürme” eylemi de sayıldı. Teklif maddesinde, kasten öldürmeden ceza alanlar olarak Türk Ceza Yasası’nın 81, 82 ve 83. maddeleri sıralandı. Ancak  yasanın “intihara yönlendirme” başlıklı 84. ve “taksirle öldürme” başlıklı 85. maddesi ile “yaralama sebebiyle ölüme neden olma” suçunu düzenleyen 86. maddesi istisna tutulacak suçlar arasında sayılmadı. 

Böylece taksirle ölümü neden olanlar ile intihara yönlendirme suçunu işleyenler; yaralama nedeniyle ölüme neden olanlar infaz indirimi paketinden yararlanacak ve cezasının üçte ikisi yerine yarısını çekecek ve 3 yıl denetimli serbestlik indirimi alacak. Ayrıca taksirli suçlardan 5 yıl ve altı ceza alanlar doğrudan açık cezaevine sevk edilecek. 

CEZA İNDİRİMİNDEN YARARLANACAKLAR

Pakette, taksirle ölüme neden olma suçunun indirimi kapsamına alınması, birçok katliam davasında sanıkları kurtaracak. Cumhuriyet’in yaptığı araştırmaya göre, “taksirle öldürme” maddesinden açılan ve infaz paketi kapsamında indirim alacak bazı davalar şöyle:

SOMA DAVASI: Soma’da 13 Mayıs 2014’te 301 madencinin can verdiği faciaya ilişkin davada 51 sanık yargılanıyordu. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, birden fazla kişinin taksirle ölümüne ve yaralanmasına neden olmak suçundan sanıklar şirket başkanı Can Gürkan’a 15 yıl, genel müdür Ramazan Doğru’ya 22 yıl 6 ay, işletme müdürü Akın Çelik’e 18 yıl 9 ay, teknik müdür İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay, teknik nezaretçi Ertan Ersoy’a 18 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Can Gürkan, istinaf aşamasında tahliye edildi. 

ERMENEK DAVASI: Karaman’ın Ermenek ilçesinde Has Şekerler Madencilik’e ait kömür ocağında 28 Ekim 2014’te yaşanan facida 18 maden işçisi can verdi.  Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi, dava açılan sanıklara “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan ceza verdi. İstinaf mahkemesi, cezaları az bularak arttırdı. Bu kapsamda Has Şekerler patronu Saffet Uyar, ruhsat sahibi Abdullah Özbey ve teknik nezaretçi Ali Kurt’un aldığı cezalar 19’ar yıl 3’er ay hapis cezasına yükseltti. Daimi nezaretçi Yavuz Özsoy’a 21 yıl, Cemile Karaca’ya ise 14 yıl hapis cezası verildi. Abdullah Özbey, Ali Kurt ve Saffet Uyar halen cezaevinde bulunurken, Yavuz Özsoy ise aranıyor. 

ÇORLU KAZASI: Edirne’den İstanbul’a gitmekte olan yolcu treninin, 8 Temmuz 2018'de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde raydan çıkması sonucu 7'si çocuk, 25 kişi yaşamını yitirdi, 328 kişi de yaralandı. Savcılık, TCDD’de görevli 4 kişiye “taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçundan dava açtı. Dava halen Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. 

YHT KAZASI: Ankara’da 13 Aralık 2018’de Ankara-Konya seferini yapan YHT, Marşandiz istasyonuna girişi esnasında kılavuz tren ile çarpıştı. Kazada 3’ü makinist 9 kişi hayatını kaybederken, 107 kişi de yaralandı. Kazaya ilişkin arasında TCDD YHT Gar Müdürü’nün olduğu 10 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede, sanıklar hakkında yine taksirle ölüme neden olmadan ceza istendi. Davada, sadece makasçı Osman Yıldırım tutuklu. 

ALADAĞ YURT YANGINI: Adana’nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2019’da Süleymancılar cemaatine ait bir yurtta çıkan yangında, 10’u öğrenci, 12 kişi yanarak can verdi. Savcılık, Dernek başkanı ve yurt müdürünün de aralarında bulunduğu 18 sanık hakkında dava açtı. Mahkeme, dernek başkanı İsmail Uğur’u 12 yıl 2 ay 20 gün, yurt müdürü Cuma Ali Genç’i 11 yıl 1 ay 10 gün, dernek görevlilerinden Mahmut Deniz’i 10 yıl, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede ve Ramazan Keleş’i 8 yıl 10 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırdı. İlçe Milli Eğitim görevlileri de ceza aldı. Sanıklar, “Bilinçli taksirle ölüme ve yararlanmaya neden olma”  suçundan cezalandırıldı.

POLİSLER DE KURTULACAK

AKP’nin infaz indirimi paketinden, 30 Mart 2020’den önce cinayet işleyen ve “taksirle ölümü neden olmadan” yargılanan birçok polis de yararlanacak. Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi öldürmekle suçlanan ve taksirle ölümü neden olmadan yargılanan üç polis, ileride bu suçtan ceza alırlarsa infaz indirimi alacak.

Gezi eylemleri sırasında attığı gaz bombası ile Berkin Elvan’ın ölümüne neden olan ve olası kastla öldürmeden suçlanan polis F.D, eğer taksirle ölüme neden olmadan ceza alırsa paketten yararlanacak. Yine Gezi’de dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz davasında “kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan ceza alan polis Mevlüt Saldoğan ile diğer sanıklar da infaz indiriminden yararlanacak. 

Hatay’da Gezi eyleminde gaz bombasıyla Abdullah Cömert’in ölümüne neden olan sanık polis Ahmet Kuş, “bilinçli taksirle öldürme” suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezası onanan Kuş, 12 Mart’ta cezaevine girmişti. Kuş’un paketli birlikte tahliye olması bekleniyor. 

Soma, Çorlu ve Aladağ davasının avukatlarından Can Atalay, bu paketle söz konusu davalardaki sanıkların kurtarılacağını belirterek, “Çorlu’da üst düzey TCDD bürokratlarının da yargılanması gündemdeydi. Bu paketle onlar kurtarılacak. Aladağ davasında ceza alan Süleymanca cemaati üyeleri aftan yararlanacak. İktidarın, koronavirüs bahanesiyle kısmi af kapsamındaki uygulamalarının hukukla ilgisi yoktur” dedi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler