Profesörün hendek savaşı

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye’de depremlerin geçmişini araştırmak ve ileride kaç şiddetinde deprem üreteceğini belirlemek için başlanılan projenin aksadığını söyledi. Sözbilir, “Paleosismoloji Projesi” kapsamında açılması gereken 2 bin 500 hendeğin sadece 500’ünün açıldığını belirtti.

27 Şubat 2020 Perşembe, 02:00

Projeye 2011 yılında başlandığını, 2023’e kadar bitirilmesi gerektiğini belirten Sözbilir, “Projeyi AFAD’da FETÖ yapılanması gerekçesiyle defalarca durdurdular. 2 yıl sonra tekrar başladı. Bu kez üniversiteler ve bilim adamları devre dışı bırakıldı. Yıllarca hendek savaşı verdik. FETÖ, bize de  zarar verdi. Bilimde 2 yıllık gecikme çok uzun bir süre. O bölgelerin kırılmalarını ve geçmişini öğrenemedik” dedi.

Aksama nedeniyle oluşacak depremler ve önlemlerle ilgili yeterince bilgi sahibi olamadıklarını anlatan Sözbilir, “Paleosismoloji Projesi” hakkında şu bilgileri verdi: “Deprem sonrası oluşan kırığa dik ve paralel hendek, 4 metre derinliğinde 50 metre uzunluğunda hendekler açılıyor ve fayın içerisine giriyoruz. Yani insanın iç organlarına girmek gibi bir şey. Bizde bu hendeklerde fayın her türlü geçmişini görüyoruz.”

Projenin durdurulmaması için elinden geleni yaptığını ifade eden Sözbilir, “AFAD’a defalarca mektup yazdım. Her defasında ret cevabı aldım. Bu kez Cumhurbaşkanı’na mektup yazdım. Oradan da cevap alamayınca proje hazırladım ve TÜBİTAK’a başvurdum. Ancak üçüncüsünde kabul oldu. Mücadelem sonrası proje 2017’de de tekrar başladı. Bu kez AFAD devre dışı bırakıldı ve projeyi MTA üstlendi. Ama sadece hendek açıyor. Üniversite ve bilim olmadan hendek açmanın bir anlamı yok. Üniversiteleri ve bilim insanlarını bu projeye dahil etmek gerekir” diye konuştu.