Kapat
A+ A-

Sünnette yaş aralığı psikolojik açıdan önemli

Çocuklarını sünnet ettirecek ailelerin, yaş aralığına dikkat etmesinin çocukların psikolojisi açısından önemli olduğunu belirtti. 1,5 yaş ile 5,5 yaş arasında sünnet edilmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Nüvit Sarımurat, sünnetin bir organ kaybı olmadığının büyük çocuklara anlatılması gerektiğini de söyledi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 13 Haziran 2017 Salı, 10:22

[Haber görseli]


İDEAL DÖNEM DOĞUMDAN SONRAKİ İLK GÜN

Son dönemde çocuklarını sünnet ettirmek için ileri yaşları beklemeyen ebeveynlerin sayısının arttığını belirten Prof. Dr. Sarımurat, "Çocuklar özellikle yenidoğan döneminde hatta doğumu takip eden günde dahi sünnet olabilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan çocukların erken dönemde sünnet ettirilmesi iyileşme sürecine önemli katkılar sağlamaktadır. Sünnet için en ideal dönem, bebeğin emme veya solunum problemleri gibi hayati bir sorunu yoksa doğumun ertesi günüdür" dedi.

1,5-5,5 YAŞ ARASI SÜNNET SAKINCALI

Çalışmalara göre 1,5 - 5,5 yaş arasında, eğer tıbbi zorunluluk yoksa sünnet yapılmasının önerilmediğini belirten Prof. Dr. Sarımurat, bu konuda şunları söyledi:

"Çünkü bu dönemde hem kız hem de erkek çocukların cinsel kimliği belirlenir. Hormonların da önemli etkisinin olduğu bu yaşlarda cinsel organla ilgili işlemlerden uzak durmakta fayda olduğu vurgulanır. Çünkü çocuğun sünnetedair algısı cinsel organını kaybettiği yönünde olabilir ve kastrasyon kompleksi yani hadım edildiği düşüncesi ortaya çıkabilir. Doğumu takip eden ilk bir ay içinde ya da bebek beş kilo olana dek sünnet lokal anesteziyle yapılır. Anestezi kelimesi ailelerde endişe yaratsa da bu aslında hiç de korkutucu bir uygulama değildir. Buradaki tek handikap, anesteziöncesi çocuğun aç kalması zorunluluğudur. Dolayısıyla anne sütü alan üç aylık bir bebeğin operasyon öncesi dört saatlik açlık mecburiyeti zorluk yaratabilir. 1-18 ay arasındaki çocuklaraanestezi uygulanır. 5,5 yaşından sonra yapılan sünnet operasyonlarında ise çocukgenel anestezi alsa da öncesindeki açlıktan çok fazla etkilemez. Yenidoğan bebekleri sünnet ederken plastik halka kullanılır. Bu halka yaraiyileşmesi, kolay bakım, pansumana ihtiyaç duyulmaması gibi avantajlarsağlar. Büyük çocuklarda ise bu yöntem yerini açık cerrahi yani dikişli sünnete bırakır."

BU DURUMLARDA SÜNNET ERTELENİYOR

Bebeklerde yenidoğan sarılığının çok sık görüldüğünü bu nedenle tedavide fototerapi, bazen de kan değişimi gerektiğini belirten Prof. Dr. Sarımurat, bu durumlarda sünnetin ertelenebileceğini belirtti ve şunları söyledi:

"Bebeğin kanama ve pıhtılaşmayla ilgili problemlerinin de ihmal edilmemesi gerekir. Penis ile ilgili bir patolojisi olan yani organın ameliyatla düzeltilmesi gereken durumlarda da sünneti ertelemek gerekir. Bunların en sık rastlananı halk arasında 'Peygamber sünneti' olarak adlandırılan durumdur. Penisteki deliğin uçta değil de aşağıda olduğu bu rahatsızlığın tedavisinde, sünnet derisinden faydalanılarak o bölgeye yama yapılır. Bu nedenle çocuğun sünnet olmaması gerekir. Bunun dışında başka rahatsızlıklara da rastlanabilir.

Üriner enfeksiyon ilk yaşlar için sünnet olanlarda daha az görülmektedir. Günümüzde antenatal tanı ile gebelik sürerken anne karnındaki bebeğin üriner sisteme ilişkin patolojileri saptanıp, takip edilebilir. Böyle bir durum olduğunda da çocuklardaki üriner enfeksiyon, bir başka çocuğa oranla daha sorunlu geçirilebilir. Bu bilgiye sahip olmak sünnetin erken döneme çekilmesine, dolayısıyla üriner sistem enfeksiyon sıklığının azaltılmasına yardımcı olur. Söz konusu patolojilere sahip hastalar, sünnet olsa da takipte tutulur."

SADECE 15 DAKİKA SÜRÜYOR

5,5 yaş üzeri, doktorla iletişim kurabilen çocukların sünnete hazırlığının operasyon öncesinde muayene edilmeyle başladığını belirten Prof. Dr. Sarımurat sünnetin bir organ kaybı olmadığının çocuğa anlatılması gerektiğini belirtti ve şunları söyledi:

"Ameliyathaneye girmeden önce çocuğun tamamen gevşemesi sağlanır hatta sonrasındaki bir kısım olayı hatırlamasını dahi engelleyen bir sedasyon şurubu içirilir. Operasyon öncesi küçük bebeklere maske ile büyüklere de damar yolundan anestezi uygulanır. Ayrıca sünnet bölgesine de acı olmaması için lokal anestezi uygulanır. Hazırlık aşamasının ardından başlanan işlem ortalama 15 dakika sürmektedir. Günübirlik bir işlem olan sünnette, sabah operasyon geçiren çocuk aynı gün taburcu olarak evine döner. Geçmişten farklı olarak çok fazla sıkıntı yaşamayan çocuğun yara iyileşmesi genelde bir hafta sürmektedir. Yapışıklık olması halinde bu süre ikihaftaya uzayabilir. Sünnet derisiyle korunan bölge operasyondan sonra korunmalı, bir yere değdiğinde acıyabileceği için çocuk alışana kadar teması azaltılmalıdır."

Cumhuriyet İMECESİ