Sağlıklı uyku bağışıklığı güçlendiriyor

Sağlıklı uyku için ne yapılmalı? Uyku, bağışıklığı nasıl güçlendirir ? Prof. Dr. Murat Aksu, faydalı uykunun önüne geçen 9 yanlışı anlattı.

26 Şubat 2020 Çarşamba, 17:43

Kış aylarının olmazsa olmazı gribal salgın, bu yıl çeşit çeşit virüsler ve bakterilerin yol açtığı hastalıklarla çok daha ciddi risk oluşturuyor. Boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları ve gribal enfeksiyonlara benzer şikayetlerle kendini gösteren hastalıklardan korunmada alınması gereken basit ama etkili tedbirler hayati önem taşıyor. 

Nöroloji, Uyku Bozuklukları Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, yapılan bilimsel çalışmaların, sağlıklı uykunun hastalıklardan korunmada ve bağışıklığın kuvvetlendirilmesinde çok önemli bir rol oynadığını ortaya koyduğunu belirterek “Uykunun en önemli işlevlerinden biri, vücudumuzda gündüz uyanıkken yapılamayan bazı sentezlerin, bazı biyokimyasal reaksiyonların uyku sırasında yerine getirilmesidir. Uyku sırasında hem santral sinir sisteminde hem de organizmanın diğer organlarında bulunan bazı toksik maddeler vücut dışına atılabiliyor. Sağlıklı ve yeterli uyku, bağışıklık sisteminin de iyi çalışabilmesi için elzem olan bir şey” dedi.

Sağlıklı uyku için melatonin hormonu önemli

Sağlıksız ve yetersiz uyku, bağışıklık sistemindeki bazı proteinlerin sentezinde ve bağışıklık sisteminde ciddi sorunlara yol açarken, hem hastalıklara zemin hazırlıyor hem de hastalıkların iyileşme sürecini yavaşlatıyor. Uykunun olumlu etkilerini gerçek anlamda gösterebilmesi için de bazı kurallara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Aksu, o kuralların başında, melatonin hormonunun yeterince salgılanmasının geldiğini söyledi. Yapılan bilimsel çalışmaların, karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun bağışıklığı kuvvetlendirdiğine, eksikliğinin ise bağışıklığı olumsuz etkilediğine işaret ettiğini vurgulayan Aksu, “Melatonin hormonunun salınabilmesi ve melatonin hormonunun diğer hücreler üzerine olumlu etkisinin görülmesi için karanlık ortam şarttır. Eğer ışık varsa, ışığa maruz kalırsak ya da tablet, telefon, bilgisayar ve televizyon ekranlarından yansıyan mavi ışığa maruz kalırsak, beyin mavi ışığı gün ışığı olarak algıladığı için melatonin salınımı birdenbire kesilir ve uykumuz bölünür, melatoninin salgılayacağı olumlu etkilerden yoksun kalırken, olumsuz etkilerine de maruz kalırız” diye konuştu.

Aksu, bilimsel araştırmaların melatonin eksikliği olan kişilerde gribal enfeksiyonların ve bakteriyel hastalıkların daha fazla görüldüğünü ve hastalığın daha ağır geçtiğini ortaya koyduğunu belirtti.

Gece 23:00-02:00 saatleri arasında uykuda olmak şart

İdeal uyku süresinin kişiden kişiye değişmekle birlikte, her sağlıklı insanın en az 6 saat uyuması gerektiğini belirten Aksu, “Gece 23:00 ile 02:00 arasında organlarımızın farklı şekilde çalışması söz konusudur. Melatonin hormonu da özellikle bu saatler arasında daha fazla salgılanıyor. Eğer başka bir zorunluluk yoksa bu saatler arasında uykuda olunması çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

İşte uykunun faydasını kaçıran 9 yanlış;

  • Gece lambası kullanmak ya da perdeyi aralayarak uyumak

  • Televizyon karşısında veya sesli ortamda uyumak

  • Tablet, bilgisayar, televizyon ekranlarından yansıyan mavi ışığa maruz kalmak

  • Çok sıcak ortamda uyumak

  • Gece geç saatte yatıp 23:00-02:00 saatleri arasında uyanık olmak

  • Yatak haricinde bir yerde (çekyat, kanepe) uyumak

  • Uykudan önce vücudun ve beynin dinlenmesini engelleyici faaliyetlerde bulunmak

  • Uykudan birkaç saat önce kafeinli içecekler içmek ve yemek yemek

  • Sorunları düşünerek yatağa girmek