Komünist Başkan Maçoğlu: Umutla besleniriz

Komünist Başkan Maçoğlu’nun ilçesi Ovacık’ta yüzde 90 hayır çıktı. Maçoğlu ‘Tuncelililer Cumhuriyet değerlerinin farkında, Türkiye halkı günü geldiğinde ne yapacağını bilir’ dedi

17 Nisan 2017 Pazartesi, 22:11

Referandumda en yüksek hayır oyu yüzde 80.41 ile Tunceli’de çıkarken, Komünist Partili Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu’nun ilçesi Ovacık’ta yüzde 90 ile hayır oyları kazandı. Komünist Partili Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu’nun ilçesi Ovacık’ta yüzde 90 ile “hayır” kazandı. Sandıklarından rekor denilebilecek bir “hayır” sonucu çıkan Ovacık’ın “Komünist başkan” olarak bilinen belediye başkanı Maçoğlu, gazetemize sonuçları değerlendirdi. 
 
Tunceli’de yüzde 80’de hayır oyu çıkmasının olağan ve beklenen bir sonuç olduğuna dikkat çeken Maçoğlu, “Bundan bir iki ay önce bir röportajda Türkiye’de birinci olacağını söylemiştim. Tunceli muhalif yanı güçlü olan bir yer. Yüzü aydınlığa dönük halkımız, demokrasi mücadelesinde ne yapacağını çok iyi biliyor. Tunceli toplumu, propaganda sürecinde çok büyük bir çalışmaya dahi gerek kalmadan ne yapacağı biliyor ve Cumhuriyetin değerlerinin farkında. Biz de Ovacık’ın rekorundan mutluyuz” ifadelerini kullanıyor.
 
‘Herkes şapkasını önüne koyup düşenmeli’ 
Türkiye genelinde çıkan sonucun ise, ders çıkarmak için önemli olduğuna değinen Maçoğlu, “hayır” diyenlerin de bir özeleştiri yapması gerektiğini vurguluyor. Maçoğlu, “Derdinizi iyi anlatır, toplumla iç içe geçerseniz başarabilirsiniz. Siz yapamazsanız kim daha iyi yaparsa o başarır. Halkın yüzüne bakarak demokrasiyi ve özgürlükleri doğruca anlatmak gerekir. Ancak böyle olunca toplumla ilişki kurabilirsiniz. Galiba biz demokrasi ve özgürlükler mücadelesini çok iyi yapamıyoruz. Öz eleştiri yapacak olursak ‘hayır’ diyenlerin de tekrar düşünmesi gerekir. Bu sadece belli partilerin de sorunu değil. ‘Hayır’ politikası olan herkes şapkasını önüne koyup düşünmesini diliyorum” diyor.
 
‘Türkiye halkı günü geldiğinde ne yapacağını bilir’
Maçoğlu’nun Türkiye’nin geleceğine dair umudu yüksek: “Türkiye halkı günü geldiğinde ne yapacağını bilir. Ama halkın gücüne güvenip çalışmayı da bırakmamak lazım. Özgürlüklere, demokrasiye dair bir çalışma yürütmek lazım. Bizler umutla beslenen insanlarız. Bazen toplum bize öğretir, bazen de biz onunla öğreniriz. Mücadeleyi bırakmamak lazım. Türkiye’nin geleceğinden de halkından da umutluyuz.”