Kapat
A+ A-

Çorlu'daki tren kazasında makinistlerin ifadesi alındı

Tekirdağ'da 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasıyla ilgili 2 makinistin ardından 4 kişi daha ifadeleri alınmak üzere savcılığa çağrıldı. 2004'te Sakaraya Pamukova'da yaşanan ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği hızlandırılmış tren faciasının ardından da dönemin TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman AKP'den milletvekili seçilirken, makinistler 10 yıl süren yargılamanın ardından hapis cezası almıştı.
Yayınlanma tarihi: 09 Temmuz 2018 Pazartesi, 11:52

[Haber görseli]

Tekirdağ'da, 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasıyla ilgili 2 makinistin ardından 4 kişi daha ifadeleri alınmak üzere savcılığa çağrıldı. Çorlu' daki tren kazasıyla ilgili Çorlu Cumhuriyet  Başsavcılığı' nın  talimatıyla  gözaltına alınan  iki makinistin jandarmadaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

 Alınan bilgiye göre, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, dün Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Sarılar köyü yakınlarında yolcu treninin devrilmesine ilişkin soruşturma başlattı.

Çorlu Cumhuriyet Başavcılığı'nın talimatıyla tren kazasının iki makinisti hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi. İfadeye çağrılan makinistler Halil A. ile Suat Ş. ifade verdi. Ayrıca kaza bölgesine Ankara'dan bilirkişi heyeti gönderildi.

 Dün, Çorlu ilçesinde yolcu treni, vagonlarından bir kısmının raydan çıkması sonucu devrilmiş, olayda 24 kişi yaşamını yitirmiş, 318 kişi de yaralanmıştı.

 ARSLAN: RAYLARIN BAKIMI NİSAN AYINDA YAPILDI

 'Kazada ihmal var mı?' sorusuna yanıt veren Bakan Arslan, "Rayların bakımı Nisan ayında yapıldı. Aşırı yağıştan menfez ile raylar arasında boşluk meydana gelmiş. Bu boşluk suyun altında kaldığı için makinistler tarafından ilk bakışta görülemiyor. Boşluk sonucu 5 vagon devrildi. Olayla ilgili her türlü soruşturma titizlikle sürüyor." ifadelerini kullandı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca Tekirdağ'daki tren kazasının aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeniyle meydana geldiğinin belirlendiği bildirildi.

 Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 nolu trenin Balabanlı-Çorlu arası 162. kilometrede seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagonun raydan çıkarak devrildiği belirtildi.

 Kazanın aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması dolayısıyla meydana geldiğinin tespit edildiği ifade edilen açıklamada, arama kurtarma ekiplerinin kaza yerine intikal ettiği, yaralılara gerekli müdahalelerin hızla yapıldığı kaydedildi.

 İçişleri, Sağlık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarının koordineli şekilde çalışmalara başladığının vurgulandığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının ambulans helikopterleri ile İçişleri Bakanlığının kurtarma helikopterlerinin de olay yerine vardığı bildirildi.

 Açıklamada, TCDD'ye ait vinçli kurtarma yardım ekibinin Halkalı'dan hareket ettiği, Alpullu'dan arama kurtarma araçlarının da olay yerine sevk edildiği belirtildi.

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın, Ankara'dan hareket ederek kaza yerine gittiğinin aktarıldığı açıklamaya şöyle devam edildi:

 "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında Müsteşar Suat Hayri Aka başkanlığında kriz merkezi oluşturulmuştur. Çorlu'da ise Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan başkanlığında kriz merkezi kurulmuş olup bakanlığımız ile koordineli şekilde çalışmaları sürdürmektedir. Kazayla ilgili gelişmeler yakıdan takip edilmekte olup konuyla ilgiyi yeni bilgiler edinildikçe gerekli açıklamalar kriz merkezimiz tarafından yapılacaktır."

PAMUKOVA'DA DA FATURA MAKİNİSTLERE KESİLMİŞTİ 

2004’te 41 kişinin yaşamını yitirdiği Pamukova’da hızlı tren kazasının ardından da bakan ve bürokratlar hakkında işlem yapılmazken sadece makinistlere ceza verilmişti. 

[Haber görseli]

Pamukova faciası sırasında TCDD Genel Müdürlüğü koltuğunda oturan Süleyman Karaman, 24 Haziran seçimlerinde AKP Erzincan Milletvekili olarak Meclis'e girdi. Karaman önceki gün yemin öderek göreve başladı.

AKP'DEN MECLİS'E GİRDİ 

Tren kazasının yaşandığı dönem TCDD Genel Müdürü olan Süleyman Karaman, 24 Haziran'da AKP Erzincan 1. sıra milletvekili olarak Meclis'e girdi.  

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ahmet Arslan, Mehmet Ceylan

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler