Kapat
A+ A-

Erdoğan Merkel ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Merkel güçlü bir Türk ekonomisinin Almanya için de önemli olduğunu vurguladı. İki lider eylül sonunda Berlin'de buluşacak.
AA
Yayınlanma tarihi: 15 Ağustos 2018 Çarşamba, 16:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ile telefonda görüştü. Anadolu Ajansı'na bilgi veren cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Merkel görüşmede Türkiye ekonomisinin güçlü olmasının Almanya açısından da önemli olduğunu vurguladı. İki liderin, işbirliğinin karşılıklı üst düzey ziyaretler ve temaslarla "daha da güçlendirilmesi" konusundaki kararlılıklarını teyit ettiği de edinilen bilgiler arasında.

EYLÜL SONUNDA BERLİN'DE BULUŞACAKLAR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın bugün Almanya Başbakanı Merkel ile Perşembe günü de Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi yapacağını duyurmuştu.

Erdoğan ve Merkel'in görüşmede Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Almanya’nın Maliye ve Ekonomi Bakanlarının bir araya gelmesi konusunda da anlaştığı aktarıldı. Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in davetlisi olarak 28-29 Eylül tarihlerinde Almanya'ya gerçekleştireceği devlet ziyareti çerçevesinde Merkel ile de bir araya gelecek.

ERDOĞAN'IN ZİYARETİ ELEŞTİRİLMİŞTİ

Erdoğan'ın ziyareti Almanya'da özellikle muhalefet partilerinin eleştirisine neden olmuştu. Hür Demokrat Parti (FDP) ziyaret tarihinin sorgulanmaya değer olduğunu belirtirken, Sol Parti de Erdoğan'ın çalışma ziyareti yerine devlet ziyareti kapsamında gelmesine tepki göstermişti.

Erdoğan en son 2014 yılında Almanya'ya Başbakan sıfatıyla resmi ziyaret gerçekleştirmişti. Türkiye'den Almanya'ya "devlet ziyareti" ise son olarak 2011 yılında dönemin cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yapılmış, 2014'te de dönemin cumhurbaşkanı Joachim Gauck Türkiye'ye devlet ziyaretinde bulunmuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerde 2017 yılında yaşanan gerginlik 2018'de yerini normalleşme çabalarına bırakmıştı. Alman Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de üçü çifte vatandaş olmak üzere, toplam yedi Alman vatandaşı siyasi suçlamalar nedeniyle hâlen tutuklu bulunuyor. Çoğu siyasi nedenlerle olmak üzere, 34 Alman vatandaşının da Türkiye'den çıkış yasağı nedeniyle ülkeden ayrılamadığı belirtiliyor.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

İbrahim Kalın, Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Berat Albayrak

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler