İBB Başkanı İmamoğlu: Hep birlikte bir kez daha Anıtkabir'e gideceğiz

Mazbatasını aldıktan sonra Saraçhane’deki devir teslim töreninin ardından konuşan CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Artık birbirimize gülümseyerek selam vereceğiz. Artık ötekisi, berikisi yok. Kıyıda köşede kalanı yok. Kaymak tabaka, varoş yok. Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok. Küskünlüklerinizi, kızgınlıklarınızı, ayrılıklarınızı bir kenara koyun. Artık bu şehrin insanlarını kucaklayan bir anlayışa sahip olalım” dedi.

17 Nisan 2019 Çarşamba, 18:40
<video:1350755>

Ekrem İmamoğlu dün binlerce kişinin katılımıyla görevi devralmak için Saraçhane’deki İBB binasına geldi. İmamoğlu, belediye binasının önünde Türk bayraklarıyla karşılanırken, yurttaşlar hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söyledi. Yurttaşlar halay çekerek mazbata sevincini yaşarken bazılarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Büyük bir izdihamın ardından İmamoğlu ilk açıklamasını belediyenin girişindeki salonda yaptı.

‘Şeffaf şekilde halka açıldı’
16 milyon adına mazbatayı aldığını belirten İmamoğlu, “Bugün mazbatamızı aldık, mutlu ve gururluyum. Ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devir aldım. Hiç kimsenin birbirinden farkı ve üstünlüğü olmaksızın tüm hemşehrilerimin adına almanın gurur ve onurunu yaşıyorum. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik. Toplumun demokrasiye olan inancından ve buna dönük mücadelesinden asla geri durmadık. Bu şehirde yaşayan insanların sevgisi ile oluşturduğu birlik ve beraberlik duygusundan asla vazgeçmedik. 16 milyonun hakkını yedirmeyiz dedik. Bunu da başardık” dedi.
Sorumluluğunun farkında olduğunu anlatan İmamoğlu, “Bu şehrin sorunlarını ve taleplerini biliyoruz. Hizmet etmeye hemen hızlıca başlayacağız. İBB’nin tüm alanları şeffaf bir şekilde halka açılmıştır. Bu şehrin yönetimini yürüten, bu kentin belediyesinin kadroları ve makamları ile belediye çalışanları bir kişiye, bir gruba ve bir partiye değil, bu kentin 16 milyon insanına hizmet etmeye bugün itibarıyla başlamıştır”diye konuştu.

‘Sıra bizde’
AKP ve MHP’nin itirazıyla hukuki sürecin işlediğini anımsatan İmamoğlu,“Devam eden sürecin farkındayız. Şehrimizde yaşayanlarımızın huzuru ve mutluluğu için bu süreçle ilgili net ifadelerini ilgili kurullardan bekliyoruz. Bizim aklımız net. Zihnimiz ve vicdanınımız çok net. Emeği geçen, bu şehri koruyan kim varsa herkese minnet ve şükran duygularımı iletmek istiyorum. Sıra bizde, bu şehrin doğasına, insanına saygısını ve kent özenini ana prensip ilan ederek şehrin insanının maneviyatına ve yaşam biçimini koruyarak hizmet edeceğimizin sözünü veriyorum. Allah bizi mahçup etmesin” ifadelerini kullandı.

‘İlk icraatım...’
İmamoğlu daha sonra mührü teslim almak üzere başkanlık makamına Mevlüt Uysal’ın yanına çıktı. Burada mührü teslim ettikten sonra konuşan Uysal, “İl Seçim Kurulu mazbatayı Ekrem Bey’e verdi. Biz de emaneti, seçim hukuku gereği Ekrem Bey’e devrediyoruz” dedi. İmamoğlu da “Bu emanet bizler için çok kutsaldır. Bu emanete hizmet etmekten elbette onur duyacağız. İnşallah biz layıkıyla bu makamı kişilere devrederken aynı centilmenlikle devrederek onlara ‘yolunuz açık olsun’ demeyi Allah bize nasip eder” diye konuştu. Konuşmaların ardından Uysal ve İmamoğlu birbirlerine hediye verdiler. İmamoğlu, gazetecilerin ilk icraatının ne olacağının sorulması üzerine, “İlk icraat, bu şehrin yönetim anlayışını, şeffaflığını, bu şehrin nimetlerini, insanlarını hissettirmek olacak. Buranın patronu değiliz. Hizmetkârıyız. Biz onların temsilcisiyiz, emanetçisiyiz” yanıtını verdi.

‘Atatürk’ten vazgeçmedik’

Ekrem İmamoğlu başkanlık mührünü aldıktan sonra otobüsün üzerinden dışarıda bekleyen yurttaşlara seslendi. Eşi Dilek ve oğlu Selim İmamoğlu ile birlikte CHP milletvekilleri, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da otobüste yer aldı. Kimseyi ayırmadan hizmet edeceklerini vurgulayan İmamoğlu, “Bu şehrin ve bu ülkenin kurucu değerlerinden ve Cumhuriyetten vazgeçmedik. Bu millete olan inancımızdan ve Mustafa Kemal Atatürk’ten vazgeçmedik. Biz bu güzel insanlara barış getiriyoruz barış. Bu güzel insanlara sevgi getiriyoruz. Türkü, Kürt’ü, Lazı tüm insanlarımızı, herkesi selamlıyorum. Bu şehrin müslümanlarını, Sünnilerini ve Alevilerini selamlıyorum. Bu şehrin Hıristiyan, Ermeni ve Rumlarını selamlıyorum. Hoş geldin İstanbul” ifadelerini kullandı.

‘Artık kaymak tabaka yok’
Kendisini İstanbul’da yaşayan 16 milyon yurttaşa adayacağını belirten İmamoğlu, “Ben Allahıma şükürler ediyorum. Bana dünyanın en güzel şehrini en güzel insanlarıyla yönetme şansını tanıdı. Ben bu şehrin bebeklerine, kadınlarına ve insanlarına kendimi adayacağım. Söz veriyorum. Sokaklarda meydanlarda anlattık. Birbirimize gülümseyerek selam vereceğiz. Artık öteki, beriki yok. Kıyıda köşede kalanı yok. Kaymak tabakası, varoşu yok. Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok. Bu şehrin gençleri benim gençlerim. Ben onların Ekrem abisi olmaya geliyorum. Bu şehrin kadınlarına eşimin huzurunda söz veriyorum. Bu şehir kadın dostu olacak. Emeği, yaşamıyla kadın dostu olacak. Bu şehrin nimetlerini ve güzelliklerini birlikte paylaşacağız. Küskünlüklerinizi, kızgınlıklarnızı, ayrılıklarınızı bir kenara koyun. Artık bu şehrin insanlarını kucaklayan bir anlayışa sahip olalım” dedi.

‘Hafta sonu buluşacağız’
Hafta sonu Saraçhane’deki belediye binası önünde 16 milyon İstanbullu ile tekrar buluşacağını söyleyen İmamoğlu, “Çocuk, bebek ve gençlerle şarkılar söylemeye var mıyız? Ayrımcılık yapmadan herkesi davet edeceğiz. ‘Beni tanıdıkça seveceksiniz’demiştim, galiba sözümde durdum. Belediye başkanlığı yaparken öyle çalışacağım ki beni daha çok seveceksiniz. Hep birlikte bir kez daha Anıtkabir’e gideceğiz” diye sözlerini tamamladı. İmamoğlu daha sonra bir çocuk, bir hamile kadın ve bir yaşlı kadını otobüse çıkararak birlekte yurttaşları selamladı.