Kayyım sonrası eylem yasakları

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınmasıyla ilgili yapılması planlanan eylemler Mardin ve Adana'da yasaklandı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 20 Ağustos 2019 Salı, 11:12

[Haber görseli]

HDP'nin Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyesi eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyım atanmasına ilişkin bugün saat 11.00’de Mardin Büyükşehir Belediyesi önünde yapacağı basın açıklaması valilik tarafından yasaklandı.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre, HDP’lilerin Mardin’e girişlerine izin verilmezken, polisler HDP’lilere geri dönmeleri yönünde uyarılarda bulundu.

ADANA'DA DA YASAK

Adana'da kent genelinde yapılacak her türlü protesto gösterisi yasaklandı. Adana Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyım atanması sebebiyle kentte gerçekleşmesi muhtemel yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma gibi her türlü eylem ve etkinliklerin kent genelinde 19 Ağustos’tan itibaren 15 gün boyunca yasaklandığı bildirildi.

Açıklamada kararın, ‘farklı kesimler arasında çatışma çıkmasının önlenmesi, milli birlik ve beraberliği zedeleyici provokatif eylemlerin önüne geçilmesi, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliği korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, genel trafik ve yolcu güvenliğinin sağlanması, şiddet olaylarının meydana gelmemesi, yaygınlaşmasının önlenmesi ve yaşanabilecek her türlü olumsuz bir durumun önüne geçilebilmesi’ amacıyla alındığı kaydedildi.

A+ A-