Kapat
A+ A-

Silopi doktor kriziyle karşı karşıya

Şırnak’ın Silopi İlçesi'nde SES üyeleri, kamuya ait hastanelerde görevli doktorların, güvenlik gerekçesini bahane ederek tayin istemelerini protesto için gösteri düzenledi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 30 Mart 2015 Pazartesi, 17:36

[Haber görseli]Silopi Devlet Hastanesi'nde görevli uzman doktorların, 'güvenlik' gerekçesini nedeniyle başka illere tayin istemeleri Silopi’de protesto edildi. SES Silopi Şubesi tarafından, Silopi Devlet Hastanesi poliklinik kapısı önünde yapılan basın açıklamasına Silopi Belediye Başkan Yardımcısı Seyfettin Aydemir, KESK, Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES), İHD, Şırnak Barosu, HDP ve DBP Silopi ilçe başkanları, STK temsilcileri ve sağlık çalışanları katıldı. Silopi Devlet Hastanesi'nde görevli Anestezi Uzmanı Dr. Halil İbrahim Ertaş, "İlçemizde özellikle hekime yönelik bir can güvenliği sıkıntısı bulunmamaktadır. Bizim burada acil servisimizde hekim sıkıntımız var. Doktor arkadaşlarımızdan istifa edenler oldu, gelmeyenler oldu. Şu anda uzman hekimler acilde nöbette kalıyoruz. Acili çevirmekte zorlanıyoruz" dedi.

'ZATEN DOKTOR SIKINTISI ÇEKİYORUZ'

KESK Silopi dönem sözcüsü Hacı Demir de, "Valilik özellikle, 'can güvenliği' yoktur diye bu şekilde bizim bir doktorumuzu göndermiş. Biz zaten doktor sıkıntısı çekiyoruz. Gelen doktorları da bu şekilde gönderirsek, acaba 100 bin kişinin güvenliğini kim sağlıyor. Biz bunu sorgulamak istiyoruz" diye konuştu.

SES Silopi Temsilcisi Abidin Şakı grup adına yaptığı konuşmada, ilçede hayati önem taşıyan sağlık sorunları bulunmasına rağmen bakanlığın yanlış politikalarına dayanarak birçok doktor ve sağlık çalışanının, 'güvenlik' bahanesiyle başka yerlere tayin olduğunu kaydederek şöyle konuştu: "SES olarak; başta Sağlık Bakanlığı, Şırnak Valiliği, Şırnak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Silopi Kaymakamlığı'na sesleniyoruz; Bölgemizde özellikle Silopi’ye üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçin. Gerekli hekim ve sağlık personeli ihtiyacını derhal karşılayın."

Yapılan konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan sağlık çalışanları, daha sonra olaysız dağıldı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler