A+ A-

Aile boyu dava

Charlie Hebdo’nun kapağını dayanışma için köşelerine taşıyan yazarlarımız hakkında hazırlanan iddianamede dikkat çeken 1280 isim yer alıyor.
Yayınlanma tarihi: 09 Nisan 2015 Perşembe, 19:58

[Haber görseli]

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun çizerlerinin katledildiği silahlı baskının ardından çıkan derginin özel sayısının kapağına dayanışma için köşelerinde yer veren gazetemiz yazarları hakkında hazırlanan iddianamenin “1280 kişilik” şikâyetçi listesinde ilginç isimler yer aldı.

Listedeki isimlerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, genel seçimlerde AKP’den milletvekili adayı gösterilen damadı Berat Albayrak ve eşi Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak dikkat çekiyor. Şikâyetçi listesinde 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarında şüpheli olan isimlerin avukatlarının da yer aldığı görülüyor.

Kota artırılmıştı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vedat Yiğit, gazetemiz yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan hakkında başlattığı soruşturmada, şikâyet dilekçelerinin 1200’ü geçmesi üzerine Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin kotasını arttırmıştı. Bunun üzerine hazırlanan iddianamede 1280 tane şikâyetçi yer aldı.

Tam kadro şikayetçiler

Başsavcı Vekili Yiğit tarafından hazırlanan 38 sayfalık iddianamede, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, AKP’den İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı damat Berat Albayrak şikâyetçi olarak yer aldı. Erdoğan’ın danışmanı Mustafa Varank, avukatları Ahmet Özel, Ferah Yıldız da yazarlarımızdan şikâyetçi oldu.

25 Aralık avukatları da var

Sıralı tam listede, kapatılan 25 Aralık soruşturması şüphelilerinden Yasin el Kadı ve Usame Kutub’un avukatı Mustafa Doğan İnal da dikkat çeken isimler arasında.

Aday olamayan avukat da

Bilal Erdoğan’ın avukatı Hatice Özay’ın da bulunduğu listede, Gezi Parkı direnişi sırasında Dolmabahçe’deki Bezmi-âlem Valide Sultan camisinde ‘içki içildi’ iddiasıyla şikâyetçi olduktan sonra AKP’den milletvekili aday adayı olan ancak milletvekili adayı listesine giremeyen avukat Ali Çezik, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in avukatı Turgut Yenilmez de yer aldı.

İktidara yakın sendikalar

Akit yazarı Hasan Karakaya’nın da bulunduğu şikâyetçi listesinde iktidara yakınlığıyla bilinen Memur-Sen, Eğitim Bir Sen, Altı Nokta Körler Derneği de dikkat çeken kurumlardan bazıları.

Tam kadro şikâyet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak ile oğlu Bilal Erdoğan da şikâyetçiler arasında. Ayrıca Erdoğan’ın AKP’den milletvekili adayı gösterilen damadı Berat Albayrak da şikâyetçi olmuş.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler