İpek Koza’ya havuzdan müdür

Grubun 22 şirketine yaklaşık 100 kişi atandı. Bu kişilere grubun kasasından aylık 10 bin lira maaş bağlanacak.

26 Ekim 2015 Pazartesi, 17:22

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ile İpek Koza Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verildi ve 22 şirkete el konuldu. TMSF grubun başına Ümit Önal’ı atadı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Ekim’de Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanması istendi. Savcılığın talep yazısında, “Şüpheli Hamdi Akın İpek’in yönetici ve ortağı olduğu şirketler aracılığı ile FETÖ tarafından toplanan himmet paralarını, yasal faaliyetlerden elde edilmiş gibi göstererek akladığı, örgüte finansal kaynak sağladığı, eğitim kurumları aracılığı ile FETÖ’ye eleman kazandırdığı, medya organları aracılığıyla örgüt mensuplarını suçtan kurtarmaya çalıştığının anlaşıldığı” öne sürüldü.

5. Sulh Ceza Hâkimi Yunus Süer, talebi kabul ederek Koza İpek Holding ve 21 şirketine kayyım atanmasına hükmetti. Kararda, MASAK ve bilirkişi raporlarında “şirketlerin ticari faaliyetten çok terör örgütüne yardım için çalıştıkları” tespiti yapıldığı öne sürülerek, “Bu sebeplerle, Hâkimliğimizce anılan şirketlerin yönetim organının yetkilerinin tümü ile devredildiği kayyum tayini zorunlu görülmüştür” denildi.

Koza Holding’e bağlı şirketlerin yönetimlerine atanan kişi sayısı ise toplamda 100’ü buluyor. Bu kişilere grubun kasasından her ay 10 bin lira maaş bağlanacak. Atanan bir kişi ortalama üç şirkette görev yapıyor. Bu da kişi başına her ay 30 bin lira maaş anlamına geliyor.

2 ayrı baskın yapıldı

Holdinge ağustos sonu ve eylül ayı başında iki ayrı baskın yapılmış, yurtdışına çıkan Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek hakkında da ‘tutuklama kararı’ çıkarılmıştı.

Kayyum prensi: Ümit Önal

7 Haziran seçimlerinden önce15 Ocak 2015’te yeniden TMSF’ye geçen Show TV’nin genel müdürlüğüne atanan Ümit Önal, 1 Kasım seçimleri öncesinde de muhalif yayın yapan Koza İpek Holding’in medya şirketlerine kayyum olarak atandı. Show TV’yi geri alan Turgay Ciner haziranda Önal ile yollarını ayırmıştı. TMSF yönetiminin Önal’ı Digitürk yönetim kuruluna atadığı da iddia edildi. Önal’ın Lig TV’den de sorumlu görevi üstlenmesi bekleniyor. Önal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı AKP’li vekil Berat Albayrak’ın ağabeyi Turkuvaz Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak’ın yakın çalışma arkadaşı. Önal, Kanal 7’de yöneticilik yaptıktan sonra 2007- Ocak 2015’e kadar Turkuvaz Medya Grubu’nun Medya Reklam Grup Başkanı olarak görev yapıyordu.

İpek: Havuz medyasına katılsaydık bu olmazdı

Bugün TV canlı yayınında karara tepki gösteren Koza-İpek Holding’in sahibi Akın İpek, havuz medyasına girmeyi kabul etseydi başına benzer şeyler gelmeyeceğini savunarak, “Havuzun, iftiranın, rüşvetin içinde olmaktansa, varlıklı olmamayı tercih ederim. Havuza girseydim daha zengin olabilirdim, kamu ve yargı beni korurdu. Ben halimden memnunum, gayrimeşru işe girmem dedim; kayyum atadılar. Gayrimeşru bir para gösteremedikleri için, bütün şirketlere el koydular” diye konuştu.

22 şirketi var

Koza İpek Holding AŞ,

Koza Altın İşletmeleri, 

Koza Anadolu Metal Madencilik, 

Özdemir Antimuan Madenleri, 

İpek Doğal Enerji Kaynakları

Doğu Anadolu Maden Arama,

Konaklı Metal Madencilik ve Sanayi,

Bugün Televizyonu,

Yaşam Televizyon ve Yayın,

Koza Prodüksiyon ve Pazarlama,

Rektur Reklam ve Pazarlama

İpek Online Bilişim Hizmetleri,

Koza İpek Tedarik Danışmanlık,

Az İpek Danışmanlık,

BBB İpek Danışmanlık, Reklam,

ATP İnşaat,

Koza İpek Basın ve Basın Sanayi, 

ATP Koza Gıda Tarım ve Hayvancılık,

ATP Koza Turizm ve Seyahat,

ATP Havacılık ve Ticaret,

Koza İpek Sigorta Hizmetleri, 

Atlantik Eğitim.

Kayyum nedir?

Kayyum atamaları mahkeme kararı ile uygulanıyor. Uygulamada, gerek ortaklar arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle anonim şirket organlarının iş göremez hale gelmesi, gerekse şirketin organsız kalması durumlarında mahkemelerden şirket için kayyum atanması istendiğine sıklıkla rastlanır. Bazı durumlarda da, kayyum atamaları, savcılığın talebi sonrası mahkeme yolu ile yapılıyor.

Hisseler dibe vurdu

Gün içinde 22.35 liraya kadar yükselerek yüzde 7’ye yakın prim yapan Koza Altın hisseleri yüzde 5.74 kayıpla 19.7 liradan kapandı. Holding’in diğer iştiraklerinden Koza Anadolu Madencilik hisseleri gün içinde yüzde 7.1 primle 2.12 liraya kadar yükseldikten sonra yüzde 5.6 kayıpla 1.87 liradan taban fiyattan kapandı. İpek Enerji ise yüzde 1.38 düştü.

Koza İpek Grubu'na bağlı şirketlere 2. polis baskını

Koza İpek Holding'e ait şirketlerde arama

Hamdi Akın İpek'e 'yokluğunda tutuklama' kararı

Melek İpek: Oğlum kaçmaz, kaçmadı, kaçmayacak