CHP Genel Merkezi'ne ateş açan saldırgan yakalandı

CHP Genel Merkezi önünde ateş açan saldırgan sabah saatlerinde yakalandı.

cumhuriyet.com.tr
28 Ekim 2015 Çarşamba, 09:16
<video:395689>

CHP Genel Merkezi önünde ateş açan saldırganın Hacı Ali Hamurcu olduğu belirtiliyor. Hacı Ali Hamurcu Ergenekon sanığı Yusuf Erikel'i cinayete azmettirdiğini söyleyerek suçlamış, bu nedenle hapis cezası almıştı. Hamurcu’nun daha önce Meclis’te CHP’li vekillerle birlikte basın toplantısı düzenlediği de öğrenildi.
 
HACI ALİ HAMURCU KİMDİR?

Kayseri Büyükşehir Belediye'sinde sözleşmeli işçi olarak çalışan Hacı Ali Hamurcu Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelmiş, Kılıçdaroğlu birçok miting ve konuşmasında bu suçlamaları sormuştu. Bu iddialar nedeniyle 4 yıl hapis yatan ve çıkan Hacı Ali Hamurcu, TBMM’de açıklamalarda bulunmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2010 yılında TBMM bütçe görüşmeleri sırasında dönemin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile ilgili çeşitli iddialarda bulunmuş, "Kayseri'de vilayet-yargı-belediye arasında yolsuzluk üçgeni olduğunu" öne sürmüştü. Kılıçdaroğlu, bu iddiaları da dolandırıcılık suçundan cezaevinde bulunan eski belediye çalışanı Hacı Ali Hamurcu'ya dayandırmıştı.CHP Milletvekilleri Şevki Kulkuloğlu, Atilla Kart ve Ömer Süha Aldan, 10 Ocak 2013'te dolandırıcılık suçundan 5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan Hacı Ali Hamurcu ile TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek Hamurcu'nun yolsuzlukları anlatan bir kitap yazdığını belirtmişler, basın toplantısından bir süre sonra ANKA firması "Belgelerle Yolsuzluğun Şeytan Üçgeni" adlı kitabı yayımlamıştı.

Bunun üzerine Mehmet Özhaseki'nin avukatı Mehmet Savruk, Hacı Ali Hamurcu ve yayıncı firma aleyhine Kayseri 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açmış, 7 Mayıs'ta sonuçlanan davada mahkeme Hacı Ali Hamurcu ve ANKA Yayıncılık'ın 7 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetmişti.Ayrıca, Hacı Ali Hamurcu'nun cezalandırılması için Kayseri 2. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

Bu dava sürerken geçen mayısta Özhaseki'nin seçim bürosundan yapılan yazılı bir açıklamada yapıldı. Hamurcu’nun yazılı ifadesinde,  "kitabı Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile yazdığını itiraf ettiği ancak kendisine para vaat eden Kılıçdaroğlu'nun söz verdiği vaatleri yerine getirmeyerek dolandırıldığını öne sürdüğü" iddia edildi.