A+ A-

Kuzey Irak'ta IŞİD saldırısı: 1 Türk askeri şehit

TSK'den yapılan açıklamaya göre, IŞİD'in, Peşmerge tarafında attığı katyuşa mermilerinin bir kısmı, Türk askerinin bulunduğu Gedu üs bölgesine düştü. Saldırıda bir asker şehit oldu, 1 asker de yaralandı.
Yayınlanma tarihi: 26 Mart 2016 Cumartesi, 17:03

Türk Silahlı Kuvettleri tarafından yapılan açıklamaya göre IŞİD terör örgütünün Peşmerge tarafına attığı katyuşa mermilerinin bir kısmı Türk askerinin de konuşlu olduğu Gedu üs bölgesine düştü. 1 Türk askeri şehit oldu, 1 asker de yaralandı. Yaralı asker Türkiye'ye getirilerek Şırnak Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Saldırı sonrası bölgede tespit edilen IŞİD terör örgütüne ait 4 hedefin koalisyon güçleri tarafından vurulduğu duyuruldu.

TSK'DEN IŞİD HEDEFLERİNE SALDIRI AÇIKLAMASI

TSK konuyla ilgili açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türk askerinin şehit olduğu saldırı sonrası DEAŞ'a ait 4 hedef Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklarca yoğun bir şekilde ateş altına alındı. Hedefler tam isabetle imha edildi. Türk Hava Kuvvetleri'nin savaş uçaklarınca hava harekatı düzenlenmeye devam ediliyor.

TSK'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"26 Mart 2016 tarihinde; Irak Kuzeyinde DEAŞ Terör Örgütü ile Peşmerge güçlerinin karşılıklı çatışmaları esnasında, saat 15.10 sularında, DEAŞ Terör Örgütü'nün Peşmerge tarafına attığı KATYUŞA ÇNRA mermilerinin bir kısmı Türk askerlerinin de konuşlu bulunduğu Gedu Üs Bölgesine düşmüştür. Üs Bölgesine düşen mermilerden dolayı bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız hafif şekilde yaralanmıştır. Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımız helikopterle Türkiye'ye tahliye edilmiştir. Yaralı silah arkadaşımızın tedavisine Şırnak Devlet Hastanesi'nde devam edilmektedir. Bölgede tespit edilen DEAŞ Terör Örgütü hedefleri ateş altına alınmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşımıza acil şifalar temenni ediyoruz."

Şehidin kimliği belli oldu

[Haber görseli]

Başika Kampı/ Gedu Üs Bölgesi'ne şehit olan askerin 28 yaşındaki Üsteğmen İsmail Cazgır olduğu bildirildi. Acı haberi şehidin İzmir'de oturan babası Haluk Cazgır'a askeri yetkililer bildirirken, yakınları gözyaşlarına boğuldu.

Üsteğmen Cazgır'ın daha önce Şırnak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve son olarak Çorlu Topçu Alayı'nda görev yaptığı, birkaç ay önce geçici görevle Kuzey Irak'a gittiği belirtildi. Koyu Karşıyaka taraftarı olan Üsteğmen İsmail Cazgır'ın şehit olduğu haberi Karşıyaka camiasında büyük üzüntü yarattı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler