Yaşar Nuri Öztürk son yolculuğuna uğurlandı

İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, İstanbul'da çok sayıda kişinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katı

DHA
24 Haziran 2016 Cuma, 12:30

<video:556745>

 

 

 

Önceki gün doğum gününde 71 yaşında hayatını kaybeden eski milletvekili ve ilahiyatçı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'ün Türk bayrağına sarılı tabutu saat 11.40 sıralarında Şakirin Camii'ne getirildi.
Cami avlusunda taziyeleri Yaşar Nuri Öztürk'ün oğulları Cüneyt, Mustafa Tahir, Ali Nuri ile kızı Saniye Öztürk kabul etti. Cenazeye iş, siyaset ve sanat dünyasından çok sayıda isim katılırken, Öztürk'ün sevenleri de cami avlusunun içini ve dışını doldurdu.

CENAZEDEN KARELER 

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU CENAZEYE KATILDI
Cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay,CHP Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Oğuz Kaan Salıcı, Haluk Pekşen, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, eski bakanlardan Yaşar Okuyan, Bedrettin Dalan, Mustafa Sarıgül, Ali Müfit Gürtuna, işadamı Yılmaz Ulusoy, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, şarkıcı Çelik, Melike Demirağ da katıldı.


Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu cenazede tokalaştı

Öztürk'ün sevenleri musalla taşındaki tabuta dokunmak ve dua etmek için zaman zaman sıkışıklığa neden oldu. Bazı vatandaşlar tabuta sarılarak gözyaşlarına hakim olamazken bazıları da cep telefonlarıyla tabutun fotoğrafını çekmeye çalıştıkları görüldü . Avludaki yoğunluk cami dışına da taştı.

SESİN DUYULMAMASI ÜZERİNE İKİNCİ HOPARLÖR GETİRİLDİ
Cuma namazına müteakip helallik alınması sırasında namazı kıldıracak hocanın sesinin hoparlörden az duyulması üzerine cami dışından bazı kişiler 'ses duyulmuyor' diyerek alkışlı tepki gösterdi. Bunun üzerine ikinci bir hoparlör daha getirilerek cenaze namazına geçildi.

HOCANIN KIZI VE OĞULLARI KILIÇDAROĞLU İLE SAF TUTTU
Kemal Kılıçdaroğlu, Yaşar Nuri Öztürk'ün kızı Saniye, oğulları Cüneyt, Ali Nuri ve Mustafa Tahir ile birlikte saf tuttu. Helallik alınmasının ardından Öztürk için cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının ardından Öztürk Kanlıca'daki aile kabristanlığına toprağa verildi

"ALLAH DOĞDUĞU GÜNDE KENDİSİNİ YANINA ALDI"
Yaşar Nuri Öztürk'ün en büyük oğlu Cüneyt Öztürk cenaze namazı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada büyük üzüntü yaşadıklarını belirtti. Öztürk, "Ülkemizin çok değerli bir evladı hayata gözlerini yumdu. Hepimiz çok üzgünüz. Son 3-4 ayını hastanede ve evde tedavi altında geçirdi. Yanımızdaydı, elimizin altındaydı. Çok güzel bir vefatı oldu. Tabi vefatların hiçbiri güzel değildir. Ama şekil olarak bizleri üzmedi, kendini yormadı. Allah doğduğu günde kendisini yanına aldı. Hepimizin, vatanımızın, Türk-İslam aleminin başı sağ olsun" diye konuştu.

MUHARREM İNCE: BİR ÇIĞIR AÇTI
Muharrem İnce ise "Rahmetli hoca ile birlikte milletvekilliği yaptık. Bilimle dini yan yana getirebilen ender insanlardan birisiydi. Bir çığır açtığını düşünüyorum. Cumhuriyeti ve Atatürk'ü seven, laikliğe inanmış bir din adamını bulmak kolay değil bu topraklarda. Allah rahmet eylesin" dedi. 

"ALLAH DOĞDUĞU GÜNDE KENDİSİNİ YANINA ALDI"

Öztürk, "Ülkemizin çok değerli bir evladı hayata gözlerini yumdu. Hepimiz çok üzgünüz. Son 3-4 ayını hastanede ve evde tedavi altında geçirdi. Yanımızdaydı, elimizin altındaydı. Çok güzel bir vefatı oldu. Tabi vefatların hiçbiri güzel değildir. Ama şekil olarak bizleri üzmedi, kendini yormadı. Allah doğduğu günde kendisini yanına aldı. Hepimizin, vatanımızın, Türk-İslam aleminin başı sağ olsun" diye konuştu.  Yaşar Nuri Öztürk, cuma namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kanlıca'daki aile kabristanlığına defnedilecek.