Kapat
A+ A-

Kurtlar sofrası: Lahmacuna dikkat

Restoranların yemek maliyetlerini düşürmek için yaptıkları mercek altına alındı. Çorbasından lahmacununa restoranlarda yediğimizi sandığımız ürünlerde kimyasal katlı olabilir.
Yayınlanma tarihi: 13 Ocak 2018 Cumartesi, 10:06

[Haber görseli]

Bazı restoranlarda yediğimiz çoğu mezeler fabrikalarda imal ediliyor. Ara sıcak adı altında satılan dondurulmuş ürünler günlerce aynı yağda kızartılıyor. Yine fabrikalarda paketlenen salatalara kimyasal nar ekşisi ve zeytinyağlar boca edilip servis ediliyor. Yediğimizi sandığımız ürünleri mercek altına alan Hürriyet gazetesi yazarı Sefer Levent restoranların maliyeti düşürme hilelerini ukuyucularla payşaştı.

KİMYASAL ÇORBA

Levent'in yazısında dikkat çeken bölümler şöyle: Mercimek, ezogelin gibi çorbaların yanı sıra et veya et ürünlerinin kullanıldığı çorbalara özellikle dikkat etmek gerekiyor. Tavuk suyu çorbanın içindeki etin tavuğun neresi olduğu çorbanın fiyatını doğrudan etkiliyor. Yuvalama çorbanın içindeki kıymanın maliyetini göz önüne alırsanız çoğu zaman bu kıymanın içine bir takım ekstra ürünler katılabileceğini sakın aklınızdan çıkarmayın. En hassas olmanız gereken çorba ise işkembe. İşkembelerin doğal yollarla saatlerce yıkanıp beyazlatılması gerekiyor. Oysa kostikle yıkanıp tertemiz edilmiş bembeyaz işkembeden yapılan kimyasal çorba içme ihtimaliniz çok yüksek.

LAHMACUNA DİKKAT

İdeal lahmacun için kullanılması gereken etin 90 gr olması gerektiği belirtiliyor. Yani daha düşük miktarda et kullanılıyorsa az sonra yazacaklarım o lahmacunları bağlamaz. Ancak 90 gr et kullanıldığı söylenen bir lahmacun bugün 7 liranın altına satılıyorsa içeriğini sorgulamaya başlayın bence. Neden 7 lira derseniz, etin kilo fiyatı, kullanılan diğer ürünler lahmacun maliyetinin bugün için 4.5 lira olduğunu gösteriyor. Pişirme masrafı, restoran maliyetleri ve kârı hesaba katarsanız 7 liradan aşağı lahmacun satan zarar eder hesabı çıkıyor. Kıymanın içine ne giriyor da maliyet düşüyor diye sorabilirsiniz. Başta tavuk kemiği, kıkırdak olmak üzere bu işin uzun ve kötü bir listesi var

Sefer Levent'in yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Sefer Levent

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler