Boğaziçililerin pankart ve sloganları delil oldu

Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin operasyonu için lokum dağıtanları protesto etmelerinin ardından tutuklanan 13’ü tutuklu 21 öğrenci hakkındaki soruşturma tamamlandı. İddianamede, öğrencilerin, ‘Terör örgütü propagandası yaptıkları’ iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Öğrenciler, 6 Haziran’da İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkacak. Öğrenciler yaklaşık iki aydır özgürlüklerinden mahrum. Erkek öğrenciler Silivri Cezaevi’nde, kadın öğrenciler ise Bakırköy Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.
Yayınlanma tarihi: 26 Mayıs 2018 Cumartesi, 12:57

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, şüphelilerin, ‘barışçıl bir şekilde etkinlik yapan öğrencilere saldırdıkları’ öne sürüldü. Öğrencilerin, “İşgalin katliamın lokumu olmaz” yazılı pankart açtıkları, “Okulumuzda ÖSOCU istemiyoruz” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” yazılı afiş astıkları, ‘Saray savaş halklar barış istiyor’, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Katil AKP, işbirlikçi ÖSO”, “Biji biratiya (Yaşasın hakların kardeşliği)”, “Katil AKP hesap verecek” sloganları attıkları belirtildi.

‘Harekatı gayrımeşru gösterdiler’

TSK’nin, BM Sözleşmesi’nin 51. maddesine göre meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Suriye’nin Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı icra ettiği ifade edilen iddianamede, “Düzenlenen harekat bölge halkına barış sağlamak ve bölgedeki terörist faaliyetleri temizlemek, sınır güvenliği hakkını güvenceye almayı amaçlamaktadır. Uluslarası kamuoyu nezdinde haklı kabul edilmekte olup toplumumuzun tüm kesimleri tarafından desteklenmiştir. Şüpheliler ise Türkiye’yi bölgede işgal gerçekleştiren, şiddet uygulayan, gayri meşru bir güç olarak gösterme çabası içerisindedirler. Bahse konu olayların bir üniversite içerisinde masum bir öğrenci grubu tarafından masum duygularla gösterilen demokratik tepki olarak gösterilmek ise de asıl amaç bu grubun organik bağlar içerisinde olduğu terör örgütlerinin yöntemleri meşru göstermeye yönelik kamuoyu oluşturmaya eylemler olduğu sabittir. Barış ve huzur ortamını bozmayı amaçlamaktadırlar” denildi. Eylemin düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı kapsamında değerlendirilemeyeceği savunulan iddianamede, öğrencilerin terör örgütü propagandası suçundan cezalandırılması istendi.

Duruşma Haziran’da

İddianameyi kabul eden İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 öğrencinin tahliye taleplerini reddetti. Gerekçede kuvvetli suç şüphesini gösteren delillerin bulunduğu ve tutuklama tedbirinin ölçülü olduğu savunuldu. Davanın 6 Haziran’da saat 10.30’da görülmesine karar verildi. İSTANBUL

A+ A-