ABD Savunma Bakanı Austin, IKBY Başkanı Barzani ile görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

Yayınlanma: 07.03.2023 - 18:09
ABD Savunma Bakanı Austin, IKBY Başkanı Barzani ile görüştü
Abone Ol google-news

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak’ın başkenti Bağdat’a yaptığı ziyaretin ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’e geldi. Austin, ziyareti kapsamında IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. İran’ın Irak topraklarını hedef alan saldırılarını kınayan Austin, Bağdat ve Erbil yönetimlerini işbirliği yapmaya davet etti. ABD birliklerinin Irak’ta kalmasının tek hedefi terör örgütü IŞİD’ı yok etmek olduğunu vurgulayan Austin, “10 yıldan fazla bir süre birlikte çalıştık. Koalisyon güçleri sayesinde IŞİD’ten geniş bir alanı geri almayı başardık. IŞİD ile mücadelede Peşmerge güçlerinin büyük rolü olmuştur” dedi.

IKBY’deki Kürt taraflarını sorunları çözmeye çağıran Austin, ülkesinin Peşmerge güçlerine sunduğu desteğin devam edeceğini belirterek, terör örgütü IŞİD’in hala tehlikeli ve tehdit unsuru olduğunu kaydetti.

Barzani ise, ABD’nin Peşmerge güçlerine sunduğu destekten dolayı teşekkürlerini ileterek, bölgenin istikrarı için Erbil ile Bağdat arasındaki sorunun çözülmesinin gerekli olduğunu dile getirdi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler