İran ile Venezuela '20 yıllık iş birliği anlaşması' imzaladı

İran ile Venezuela arasında 20 yıllık kapsamlı stratejik iş birliği anlaşması imzalandı.

Yayınlanma: 11.06.2022 - 13:01
İran ile Venezuela '20 yıllık iş birliği anlaşması' imzaladı
Abone Ol google-news

İran devlet televizyonunun haberine göre, başkent Tahran'ı ziyaret eden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Sadabad Sarayı'nda Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi.

Görüşme sırasında iki ülke arasında petrol, petrokimya, ekonomi, turizm, kültürel ve siyasi alanlarda 20 yıllık kapsamlı stratejik iş birliğini öngören anlaşma imzalandı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Türkiye ziyaretinden sonra Cumhurbaşkanı Reisi'nin resmi daveti üzerine dün İran'a gitmişti.

"İRAN ÜZERİNDEKİ BASKI BAŞARISIZ OLDU"

Son 42 yıllık süreçte İran’a yönelik çok sayıda yaptırım ve tehditlerin olduğunu vurgulayan Reisi, “İran halkı, yaptırımları ülkenin kalkınması için bir fırsata dönüştürmeye karar vermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Reisi, İran üzerindeki baskının başarısız olduğunu, bunun İran halkı için zafer, ABD ve düşmanları için yenilgi olduğunu ifade etti.

Venezuela'nın zor yıllar geçirdiğini belirten Reisi, bu ülkenin halkının ve hükümetinin iradesinin düşmanlara karşı direnmek olduğunu ve aynı yönde hareket ettiğini söyledi.

Tahran ile Karakas arasında doğrudan uçuşların yakında başlamasına atıfta bulunan Reisi, bunun iki ülke vatandaşlarının ekonomik ve ticari ilişkilerinde ilerleme sağlayacağını ifade etti.

Reisi son olarak “Venezuela Devlet Başkanı'nın İran ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesinde ve iki ülke arasında uzun süredir devam eden dostluğun derinleştirilmesinde bir dönüm noktası olacağını" umduğunu belirtti.

SAVUNMA, PETROL VE PETROKİMYA İŞ BİRLİĞİ

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da yaptığı açıklamada, ''Savunma, petrol ve petrokimya başta olmak üzere tüm alanlarda İran ile yakın iş birliği içerisindeyiz ve 18 Temmuz'dan itibaren Tahran-Karakas arasında doğrudan uçak seferlerinin düzenlenmesini öngörüyoruz.'' açıklamasında bulundu.

Ülkesinin İran ile olan iş birliğinin merkezine teknolojiyi koyacağını belirterek Maduro, enerji alanlarında iş birliğinin geliştirilmesi ve Tahran ile savunma ilişkilerinin güçlendirilmesi için çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Maduro, Tahran-Karakas uçuşuyla iki ülke arasındaki turizm rotasının açılabileceğini, Venezuela’nın eşsiz doğaya sahip olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ortak basın toplantısından önce İran-Venezuela 20 yıllık kapsamlı stratejik iş birliği anlaşmasına imza attı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler