İsrail-Filistin hattında 5'inci gün! Bilanço ağırlaştı: Sivil can kayıpları çoğunlukta...

Hamas militanlarının İsrail'e saldırmasının ardından başlayan çatışmalarda 5'inci güne girildi. İsrail'in hazırlıksız yakalandığı, Gazze'nin ise ablukaya alındığı korkunç savaşta hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunu siviller oluştururken İsrail bin 300, Filistin ise şu ana kadar bin 100 can kaybı bildirdi. İsrail'in çağrısıyla 300 bin yedek asker ve Ulusal Birlik Hükümeti kurulurken Lübnan'da Hizbullah ve Yemen'in de ise Husilerin savaşa girme olasılığının bölgedeki tansiyonu artıracağı yorumları yapıldı.

Yayınlanma: 11.10.2023 - 10:23
Abone Ol google-news

İsrail ve Filistin arasındaki gerilimde beşinci güne girildi. İsrail tarafında hayatını kaybedenlerin sayısı bin 200'ü aşarken, İsrail'in verdiği karşılık sonrası hayatını kaybeden Filistinli sayısı da 950'yi aştı. Ölen Filistinlilerin 260'ını çocuklar, 200'ünü ise kadınlar oluşturdu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın "Tüm kısıtlamaları kaldırdım. Bölgeyi (Gazze Şeridi sınırını) kontrol altına aldık şimdi tam taarruza geçiyoruz" dediği Gazze gece boyunca bombalandı.

22.21 | YANLIŞ 'SIZMA' ALARMI

İsrail ordusu, Lübnan’dan insansız hava araçlarıyla ülkenin kuzeyine sızma yapıldığı yönündeki uyarının "yanlış alarm" olduğunu duyurdu.

20.05 | İSRAİL BİN 300 CAN KAYBI BİLDİRDİ

İsrail Sağlık Bakanlığı, Hamas saldırılarında ölenlerin sayısının 1300'e yükseldiğini duyurdu. Saldırılarda 3 bin 192 kişi de yaralandı.

19.30 | GUTERRES'TEN İSRAİL'E ÇAĞRI

BM Genel Sekreteri Guterres, gıda ve su dahil hayati önem taşıyan malzemelerin Gazze'ye girmesine izin verilmesi gerektiğini belirterek "Hızlı ve engelsiz insani erişime ihtiyacımız var" dedi.

19.15 | GAZZE'DE CAN KAYBI ARTIYOR

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 1100'e çıktı.

18.55 | LÜBNAN'DAN İSRAİL'E SIZMA

İsrail ordu radyosu, Lübnan’dan İsrail topraklarına 15 insansız hava aracı sızma girişimi gerçekleştirildiğini duyurdu.

17.52 | İSRAİL'DEN SAVAŞ KABİNESİ KARARI

Netanyahu ve Gantz birlik hükümeti kurdu; İsrail saldırı öncesinde Gazze Şeridi yakınlarına asker yığıyor

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz birlik hükümeti kurma konusunda anlaşmaya vardı. İki lider yeni hükümetin sadece İsrail'in Gazze Şeridi yakınlarına asker yığmasına ve Hamas militanlarına karşı başlattığı saldırı öncesinde yedek askerleri çağırmasına neden olan çatışmayla ilgili yasa tasarıları ya da hükümet kararlarını takip edeceğini söyledi. 

Eski İsrail Başbakanı Yair Lapid, Netanyahu ve Gantz'ın da yer aldığı yeni açıklanan acil durum kabinesinin bir parçası olup olmayacağına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Netanyahu ve Gantz'ın yeni savaş kabinesini duyurdukları ortak açıklamada, katılmaya karar vermesi halinde Lapid için bir koltuk "ayrılacağı" belirtildi.

15.16 | GAZZE'NİN ELEKTRİĞİ TÜMDEN KESİLDİ

İsrail ablukasındaki Gazze Şeridi'nde, tek elektrik santralinin yakıt yetersizliği nedeniyle hizmet dışı kalmasıyla 2 milyonu aşkın nüfuslu bölgenin elektriği tümden kesildi.

15.10 | BM AÇIKLADI: 'İSRAİL SALDIRILARINDA 9 ÇALIŞANIMIZ ÖLDÜ'

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in hava saldırılarında şu ana kadar 9 Birleşmiş Milletler çalışanının öldüğünü açıkladı.

BM Filistinli Mülteciler Ajansı (UNRWA) iletişim direktörü Juliette Touma, BM'nin paylaşımında "Çatışma zamanları da dâhil olmak üzere sivillerin korunması her şeyden önemlidir. (Siviller) Savaş kanunlarına uygun olarak korunmalıdırlar" ifadesinde bulundu.

Touma ayrıca, 18 okulunun bombardımanda hasar gördüğünü belirtti.

Gazze sağlık yetkilileri, İsrail'in Gazze saldırısı sonucunda, üç Filistilinli sağlık görevlisinin öldüğünü duyurdu.

14.54 | İSKOÇYA BAŞBAKANI AİLESİNİN DURUMUNU AÇIKLADI

İskoçya lideri Hamza Yusuf, Filistinli eşi Nadia El-Nakla'nın annesiyle babasının son durumuna ilişkin "Bu sabah kayınvalidemden hayatta olduklarına dair bir haber aldık ve duymak istediğimiz de buydu. Onlar için korkunç bir geceydi" açıklamasında bulundu. 

Yusuf, eşinin ailesinin şu anda Gazze'de olduğunu ve durumu "dehşet verici" olarak nitelendirdiklerini söyledi.

14.25 | BEN-GVİR'İ ŞİDDETİ KIŞKIRTMAKLA SUÇLADI

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, yaşanan son gelişmelerin ardından silah taşıma ruhsatı olan İsrailli vatandaşlara, ateşli silah verilmesi sürecinin hızlandıracağını açıkladı. 

Ben Gvir'in açıklamasına cevap, İsrail Meclisi'nin Filistinli üyesi Ahmad Tibi'den geldi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Tibi, Ben Gvir'i "Birkaç haber başlığı uğruna" Yahudi ve Arap toplulukları arasında şiddeti kışkırtmakla suçladı.

Tibi, Ben-Gvir'in "bölgeyi ateşe vermek ve polisleri, Arap sivilleri vurmaya zorlamak istediğini" söyledi. 

14.11 | "GAZZE'DE SOYKIRIM SUÇU İŞLENİYOR"

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanı şiddetle kınadı. 

İsrail'in saldırılarında fosfor ve misket bombaları da kullandığına işaret eden Filistin Dışişleri Bakanlığı, "İsrail Gazze'deki halkımıza karşı uluslararası yasaklı silahları kullanarak soykırım suçu işliyor" ifadeleri yer aldı.

13.29 | İSRAİL SAVUNMA BAKANI GALLANT'TAN İŞGAL AÇIKLAMASI

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze'ye yönelik kara harekatı başlatacaklarının sinyalini verdi. 

İsrail askerlerine Gazze'yi işgal edeceklerini söyleyen Gallant, İsrail Savunma Bakanlığı tarafından sosyal medyada paylaşılan bir videoda "Saldırıya havadan başladık, daha sonra karadan da geleceğiz. İkinci günden beri bölgeyi kontrol ediyoruz ve taarruz halindeyiz" ifadesinde bulundu.

12.55 | ÖLÜ VE YARALI SAYISI AÇIKLANDI

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında bin 55 Filistinli'nin öldüğünü ve 5 bin 184 Filistinli'nin yaralandığını açıkladı.

Filistin haber ajansı Wafa, İsrail'in güneydeki Han Yunus kentine düzenlediği hava saldırısında en az 16 Filistinlinin öldüğünü bildirdi.

Filistinli yerel kaynaklar, İsrail güçlerinin önceden uyarı yapmadan El Ağa ve Ebu Şab ailelerine ait iki evi bombaladığını, her aileden sekiz kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını bildirdi.

12.45 | HÜKÜMET BİNASI MÜLTECİ KAMPINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Batı Şeria'da bulunan Ramallah kentinde, Gazze'deki yoğun saldırının ardından Ramallah hükümet binası mülteci kampına dönüştürüldü. 

12.23 | ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI URALOĞLU'NDAN TAHLIYE AÇIKLAMASI

Hamas'ın saldırdığı İsrail'deki ve İsrail'in füze saldırısında bulunduğu Gazze'deki Türk vatandaşların tahliyesi hakkında açıklamada bulunan Uraloğlu, "Gerek duyulması halinde denizden, havadan her türlü operasyonu yapma hazırlığımız var" dedi.

12.12 | İSRAİL ORDUSU: LÜBNAN'DAN İSRAİL'E FÜZE ATILDI

İsrail ordusu, Lübnan'dan İsrail'e ait bir askeri kışlayı hedef alan füze atıldığını belirtti.

11.34 | TEK ENERJİ KAYNAĞI TÜKENİYOR

Filistin Enerji Kurumu Başkanı, Gazze elektrik santralindeki yakıtın 10-12 saat içerisinde tükeneceğini ifade etmişti. 

Gazze Enerji Kurumu, elektriklerin kesilmesi ile ilgili bilgiyi güncelledi ve elektrik santralindeki yakıtın 14.00 itibariyle biteceğini bildirdi. 

10.48 | "BU DÜZEYDE BİR ÖLÜM..."

Uluslararası hukuk uzmanı Sayid el-Dahşan'ın evine hava saldırısı düzenlendi. Hava saldırısı sırasında ailesini ziyaret eden hukuk uzmanının yanı sıra en az 30 kişi öldü. 

Hamas sözcüsü Gazi Hamad'ın evi, Hamas siyasi bürosunun diğer birçok üyesinin eviyle birlikte yerle bir oldu. 

Hamad, "Bu düzeyde bir ölüm ve yıkım görülmemiş bir şey" dedi.

08.23 | İSRAİL, ÜNİVERSİTE BOMBALADI

İsrail ait savaş uçakları, Gazze'deki İslam Üniversitesi'ni hedef aldı.

AFP'de yer alan habere göre, Üniversite yetkilisi Ahmed Orabi, "Yoğun hava saldırıları üniversitenin bazı binalarını tamamen tahrip etti" dedi.

08.05 | HAMAS'IN GİZLİ İZLEME SİSTEMİ İMHA EDİLDİ

İsrail ordusu, Hamas tarafından geliştirilen ve Gazze Şeridi üzerindeki uçakları tespit etmek için kullanılan gelişmiş bir izleme sistemini imha ettiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, Hamas'ın uçakları tespit ve takip etmek amacıyla Gazze'deki güneş ısıtıcılarının içine gizlenmiş yüksek kaliteli kameralardan oluşan bir ağ kurduğu belirtildi.

07.35 | BİN HAMAS MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu, hafta sonu İsrail'e sızan en az bin Hamas militanının cesedini saydığını açıkladı. 

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, son gün içinde en az 18 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Hagari, "Bu, saldırının boyutunu gösteriyor. Bir baskın için değil ama fetih için ekipman ve değerlendirmeleri vardı" dedi.

06.07 | "FİLİSTİNLİLER BARUT KOKUSUYLA UYANDI"

Bölgeden haber akışı sağlanmasına yardımcı olan Al Jazeera muhabiri, Filistinlilerin, güne barut kokusu ve etrafı kaplayan toz bulutuyla başladığını bildirdi. 

Gazze'nin gece boyunca bombalandığını ve binlerce ailenin evlerini terk ettiğini ifade eden Al Jazeera muhabiri, sosyal medya platformu X'te yaptığı paylaşımda "Bu bir işkence. Bombalama sesleri gittikçe yaklaşıyor ve yükseliyor. Barut kokusu her yerde ve toz havayı dolduruyor. Gazze'de ne sabah ama" diye yazdı.

06.00 | "İSRAİL GIDA VE TIBBİ MALZEME TALEBİNİ REDDETTİ"

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yetkilisi Hüseyin el-Şeyh, Gazze'ye gıda ve tıbbi malzeme gönderilmesinin talep edildiğini ancak İsrail'in bu durumu reddettiğini açıkladı.

FKÖ yetkilisi Hüseyin el-Şeyh, sosyal medya platformu X'te yaptığı açıklamada, "Uluslararası insani yardım kuruluşlarını ve uluslararası toplumu saldırganlığı durdurmak, yardım malzemelerinin girişine izin vermek ve Gazze Şeridi büyük bir insani felaketle karşı karşıya olduğu için elektrik ve suyu yeniden sağlamak üzere acilen müdahale etmeye çağırıyoruz" dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler