Sudan’da darbe karşıtı protestolarda can kaybı 7’ye yükseldi

Sudan'da dün ordunun yönetime el koymasının ardından düzenlenen protesto gösterilerinde en az yedi kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yollar ve dükkanlar kapatılırken telefon hatları da kesildi. Cami minarelerinden ise genel grev çağrısı yapıldı.

26 Ekim 2021 Salı, 09:14
Sudan’da darbe karşıtı protestolarda can kaybı 7’ye yükseldi
Abone Ol google-news

Başbakan Abdalla Hamdok ve idari konseydeki diğer sivillerin dün askerler tarafından gözaltına alınıp bilinmeyen bir yere götürülmesinin ardından düzenlenen protesto gösterilerinde en az 140 kişi yaralanırken, dün gece ve bugün gündüz saatleri sakin geçti.

Başkent'te göstericilerin yaktığı lastiklerin dumanı gökyüzüne yükselirken Hartum ve Nil nehrinin diğer yakasındaki ikiz kent Omdurman'da hayat durma noktasına geldi. Yollar askerler veya göstericilerin kurduğu barikatlarla kapatıldı.

Yönetime el koyan hükümet konseyinin başındaki isim olan General Abdel Fattah al-Burhan ülke çapında olağanüstü hal ilan ederken, ülkeyi yöneten geçiş hükümetinin lağvedildiğini açıklamıştı.

Ülkede olağanüstü hal ilan eden Burhan 2023 yılında seçimlerin gerçekleştirileceğini ve seçimlerin ardından sivil bir hükümete görevi devredeceklerini ifade etti.

Eski devlet başkanı Ömer el-Beşir'in Nisan 2019'da halk ayaklanmasıyla iktidardan indirilmesinden sonra Sudan ordu ve siviller arasında kurulan kırılgan iktidar paylaşımına dayanan hükümet tarafından yönetiliyordu.

Ülkede geçen ay da bir darbe girişimi yaşanmış, darbe girişiminden Beşir yanlıları sorumlu tutulmuştu.

Askeri darbeyi protesto eden gençler dün sokaklarda barikat kurdu ve askerlerle çatıştı. Beşir'in iktidarı bırakarak askeri-sivil konseyin kurulmasında rol oynamış olan ana muhalefet partileri de askeri yönetime karşı barışçıl protesto eylemlerinde bulunulması çağrısında bulundu. Sağlık Bakanlığı'ndan bir yetkili gösterilerde yedi kişinin öldüğünü, 140 kişinin yaralandığını ifade etti.

Diplomatlar Sudan'daki durumun bugünkü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında ele alınmasının muhtemel olduğunu ifade ettiler.