6 yaşındaki Dilara 7 tümörle yaşam savaşı veriyor

28 Temmuz 2016 Perşembe, 11:19
Samsun'un Canik İlçesi'nde yaşayan 26 yaşındaki Fatma ve Kemal Gürdal çiftinin ilk çocukları Dilara Gürdal'a, 3.5 yıl önce görme bozukluğu ve denge kaybı şikayetiyle  götürüldüğü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde beyincik tümürü teşhisi konuldu. Küçük çocuk ailesi tarafından İstanbul'daki Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Burada ameliyat edildi. Ardından radyoterapi, kemoterapi tedavisi görmeye başladı.
Samsun'un Canik İlçesi'nde yaşayan 26 yaşındaki Fatma ve Kemal Gürdal çiftinin ilk çocukları Dilara Gürdal'a, 3.5 yıl önce görme bozukluğu ve denge kaybı şikayetiyle götürüldüğü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde beyincik tümürü teşhisi konuldu. Küçük çocuk ailesi tarafından İstanbul'daki Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Burada ameliyat edildi. Ardından radyoterapi, kemoterapi tedavisi görmeye başladı.
OMURİLİĞİNDE DE 5 TÜMÖR
2 ameliyat daha geçiren küçük kızın beyinciğindeki tümör tekrarladı. Beyincikte 3 tümör olduğu belirlendi. Tedavisi devam ederken omuriliğinde de 5 tümör olduğu daha çıktı. Dilara Gürdal, 31 Aralık 2015'de ameliyat edilerek omuriliğindeki tümörlerden 1'i alındı. Şu an beyincik ve omuriliğinde toplam 7 tümör bulunan küçük kız kemoterapi, radyoterapi görmeye devam ediyor. Ancak tümörler ve ağır tedavi nedeniyle küçük kızın sol kulağında yüzde 35, sağ kulağında ise yüzde 30 işitme kaybı meydana geldi.
OMURİLİĞİNDE DE 5 TÜMÖR 2 ameliyat daha geçiren küçük kızın beyinciğindeki tümör tekrarladı. Beyincikte 3 tümör olduğu belirlendi. Tedavisi devam ederken omuriliğinde de 5 tümör olduğu daha çıktı. Dilara Gürdal, 31 Aralık 2015'de ameliyat edilerek omuriliğindeki tümörlerden 1'i alındı. Şu an beyincik ve omuriliğinde toplam 7 tümör bulunan küçük kız kemoterapi, radyoterapi görmeye devam ediyor. Ancak tümörler ve ağır tedavi nedeniyle küçük kızın sol kulağında yüzde 35, sağ kulağında ise yüzde 30 işitme kaybı meydana geldi.
ANNE: KIZIM ÇOK GÜÇLÜ
2 çocuk annesi Fatma Gürdal, kızının çok güçlü bir şekilde hastalığıyla mücadele ettiğini belirterek şunları söyledi:
"Beyincikteki tümörlerle uğraşırken omuriliğe de sıçradığını öğrendik. 6 yaşındaki kızım 7 tümörle mücadele ediyor. O çok güçlü bir çocuk. Çok dirençli olduğu için biz de ayakta durabiliyoruz. Yaşadıklarımız anlatılacak gibi değil, bunu ancak yaşayan bilir. Çok sıkıntılar çektik. Kuzenleri oynarken kızım da oynamak istiyor, onlara bakıyor. 'Ben neden oynayamıyorum, okula gidemiyorum' diyor cevap veremiyorsunuz. bunlar kolay şeyler değil" dedi.
ANNE: KIZIM ÇOK GÜÇLÜ 2 çocuk annesi Fatma Gürdal, kızının çok güçlü bir şekilde hastalığıyla mücadele ettiğini belirterek şunları söyledi: "Beyincikteki tümörlerle uğraşırken omuriliğe de sıçradığını öğrendik. 6 yaşındaki kızım 7 tümörle mücadele ediyor. O çok güçlü bir çocuk. Çok dirençli olduğu için biz de ayakta durabiliyoruz. Yaşadıklarımız anlatılacak gibi değil, bunu ancak yaşayan bilir. Çok sıkıntılar çektik. Kuzenleri oynarken kızım da oynamak istiyor, onlara bakıyor. 'Ben neden oynayamıyorum, okula gidemiyorum' diyor cevap veremiyorsunuz. bunlar kolay şeyler değil" dedi.
22 SAATLİK AMELİYAT
İnşaat işçisi baba Kemal Gürdal ise, kızının ilk ameliyatının 22 saat sürdüğünü kaydederek şöyle konuştu:
"Doktorlar 'masadan kalkamayabilir veya felç kalabilir' dediler. Yavrum başardı ve o masadan kalktı. Ancak hastalık ilerledi. Şimdi tedavi görüyor, ilaçlar çok ağır geldiği için sadece tümörlerin hızlı büyümesi engellenebiliyor. Ben asgari ücretle çalışan bir işçiyim. Maddi açıdan sıkıntılar yaşıyoruz ama kızımın kanserle mücadelesi için her şeyi yapıyoruz. Çok zor durumdayız" diye konuştu.
22 SAATLİK AMELİYAT İnşaat işçisi baba Kemal Gürdal ise, kızının ilk ameliyatının 22 saat sürdüğünü kaydederek şöyle konuştu: "Doktorlar 'masadan kalkamayabilir veya felç kalabilir' dediler. Yavrum başardı ve o masadan kalktı. Ancak hastalık ilerledi. Şimdi tedavi görüyor, ilaçlar çok ağır geldiği için sadece tümörlerin hızlı büyümesi engellenebiliyor. Ben asgari ücretle çalışan bir işçiyim. Maddi açıdan sıkıntılar yaşıyoruz ama kızımın kanserle mücadelesi için her şeyi yapıyoruz. Çok zor durumdayız" diye konuştu.