Halk düşmanlarının yok ettiği hayatlar

14 Mart 2016 Pazartesi, 22:18
Ankara’daki kanlı terör saldırısında ölenlerin sayısı 37’ye yükseldi. Birçoğu yaşama atılmaya hazırlanan gençler olan kurbanlar artlarında yürek burkan hikâyeler bıraktı.
Ankara’daki kanlı terör saldırısında ölenlerin sayısı 37’ye yükseldi. Birçoğu yaşama atılmaya hazırlanan gençler olan kurbanlar artlarında yürek burkan hikâyeler bıraktı.
TEMİZ ADAMIN YANINA GİTTİ

ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Hazırlık Sınıfı öğrencisi Ozancan Akkuş da dün yaşamını yitirenler arasındaydı. Akkuş, 10 Ekim Ankara Garı patlamasında çok yakın arkadaşı olan Ali Deniz Uzatmaz’ı kaybetmiş, sosyal medyada,“Gözlerimizden akan yaş bile ellerinizdeki kanı temizleyemeyecek, o temiz adam her zaman sizin yakanızda, bizim kalbimizde kalacak” mesajını paylaşmıştı. Geçen yıl, ODTÜ’yü kazanan Akkuş’un olay günü, ailesine daha az yük olmak için verdiği özel dersin dönüşünde, Kızılay patlamasının kurbanı oldu. Akkuş’un kız arkadaşı hastane koridorlarında baygınlık geçirdi.
TEMİZ ADAMIN YANINA GİTTİ ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Hazırlık Sınıfı öğrencisi Ozancan Akkuş da dün yaşamını yitirenler arasındaydı. Akkuş, 10 Ekim Ankara Garı patlamasında çok yakın arkadaşı olan Ali Deniz Uzatmaz’ı kaybetmiş, sosyal medyada,“Gözlerimizden akan yaş bile ellerinizdeki kanı temizleyemeyecek, o temiz adam her zaman sizin yakanızda, bizim kalbimizde kalacak” mesajını paylaşmıştı. Geçen yıl, ODTÜ’yü kazanan Akkuş’un olay günü, ailesine daha az yük olmak için verdiği özel dersin dönüşünde, Kızılay patlamasının kurbanı oldu. Akkuş’un kız arkadaşı hastane koridorlarında baygınlık geçirdi.
KARACİĞER BEKLİYORDU

16 yaşındaki Mehmet Emre Çakar, karaciğer hastasıydı. Nakil için ailesiyle Ankara’ya taşınmıştıb Babası Hikmet Çakar, “Ona karaciğerimi verecektim. Şimdi o karatoprakta yatarken, ben nasıl evimde yatacağım” dedi.
KARACİĞER BEKLİYORDU 16 yaşındaki Mehmet Emre Çakar, karaciğer hastasıydı. Nakil için ailesiyle Ankara’ya taşınmıştıb Babası Hikmet Çakar, “Ona karaciğerimi verecektim. Şimdi o karatoprakta yatarken, ben nasıl evimde yatacağım” dedi.
HİÇ GÖREMEDİĞİ BABASININ YANINA GİTTİ

Lisesi öğrencisi Destina Peri Parlak’ı ölüm, otobüs durağında yakaladı. Destina, babası Metin Parlak’ı annesi kendisine 2 aylık hamileyken trafik kazasında yitirmiş. Destina’ının bir yakınının, bir televizyon kanalında öfkesini “Yerin dibine batsın iktidarınız” diye dile getirmesi büyük yankı yarattı.
HİÇ GÖREMEDİĞİ BABASININ YANINA GİTTİ Lisesi öğrencisi Destina Peri Parlak’ı ölüm, otobüs durağında yakaladı. Destina, babası Metin Parlak’ı annesi kendisine 2 aylık hamileyken trafik kazasında yitirmiş. Destina’ının bir yakınının, bir televizyon kanalında öfkesini “Yerin dibine batsın iktidarınız” diye dile getirmesi büyük yankı yarattı.
AVUKAT OLACAKLARDI, BİRLİKTE ÖLDÜLER

Yaşamını yitirenler arasında Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Nusrettin Can ile kız arkadaşı Zeynep Başak Gülsoy da vardı. Üniversiteli gençler, akşam vakti evlerine dönerken Güvenpark önünde otobüs beklerken meydana gelen patlama sonrası can verdiler.
AVUKAT OLACAKLARDI, BİRLİKTE ÖLDÜLER Yaşamını yitirenler arasında Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Nusrettin Can ile kız arkadaşı Zeynep Başak Gülsoy da vardı. Üniversiteli gençler, akşam vakti evlerine dönerken Güvenpark önünde otobüs beklerken meydana gelen patlama sonrası can verdiler.
ODTÜ’DE DERSLER BOYKOT EDİLDİ

ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi Berkay Baş da bombanın hedefi oldu. Ozancan ve Berkay’ın arkadaşları dün sabah ODTÜ’deki ilk dersi boykot etti. Ozancan’ın sınıftaki sırasına fotoğrafı koyuldu. Hazırlık Binası’nın koridorlarına da çok sayıda fotoğraf asıldı.
ODTÜ’DE DERSLER BOYKOT EDİLDİ ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi Berkay Baş da bombanın hedefi oldu. Ozancan ve Berkay’ın arkadaşları dün sabah ODTÜ’deki ilk dersi boykot etti. Ozancan’ın sınıftaki sırasına fotoğrafı koyuldu. Hazırlık Binası’nın koridorlarına da çok sayıda fotoğraf asıldı.
BEBEĞİNİ KAYBETTİ KENDİ AĞIR YARALI

Bombalı saldırıda Kızılay’a doğacak bebeği için eşiyle alışveriş yapmak için gelen Songül Bektaş ağır yaralandı. Songül Bektaş’ın üzerine siper olan eşi hafif yaralandı. Karnındaki 6.5 aylık bebeğini kaybeden ve yoğun bakımda olan Bektaş’ın hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.
BEBEĞİNİ KAYBETTİ KENDİ AĞIR YARALI Bombalı saldırıda Kızılay’a doğacak bebeği için eşiyle alışveriş yapmak için gelen Songül Bektaş ağır yaralandı. Songül Bektaş’ın üzerine siper olan eşi hafif yaralandı. Karnındaki 6.5 aylık bebeğini kaybeden ve yoğun bakımda olan Bektaş’ın hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.
ÖNCE YEĞENİ ŞİMDİ KENDİ

Eski CHP Keçiören İlçe Başkanı ve eski belediye meclis üyesi Mehmet Yurtsever de patlamada öldü. Yurtsever, aralık ayının son haftasında Bitlis’te şehit düşen yeğeni Uzman Çavuş Eren Kılıç’ı toprağa vermişti.
ÖNCE YEĞENİ ŞİMDİ KENDİ Eski CHP Keçiören İlçe Başkanı ve eski belediye meclis üyesi Mehmet Yurtsever de patlamada öldü. Yurtsever, aralık ayının son haftasında Bitlis’te şehit düşen yeğeni Uzman Çavuş Eren Kılıç’ı toprağa vermişti.
ÇOCUKLARI YALNIZ KALDI
1961 doğumlu Çetinkaya, Milli Eğitim Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği’nde şef memur olarak çalışıyordu. İki kızı olan Çetinkaya’nın eşinin yaklaşık 3 yıl önce yaşamını yitirdiği öğrenildi. Çetinkaya’nın olay günü anne ve babasının Cebeci’de ziyaret ettikten sonra Kızılay’a gelip otobüs duraklarından Balgat otobüsüne binmek üzere beklerken yaşamını yitirdiği belirtildi.
ÇOCUKLARI YALNIZ KALDI 1961 doğumlu Çetinkaya, Milli Eğitim Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği’nde şef memur olarak çalışıyordu. İki kızı olan Çetinkaya’nın eşinin yaklaşık 3 yıl önce yaşamını yitirdiği öğrenildi. Çetinkaya’nın olay günü anne ve babasının Cebeci’de ziyaret ettikten sonra Kızılay’a gelip otobüs duraklarından Balgat otobüsüne binmek üzere beklerken yaşamını yitirdiği belirtildi.
HENÜZ 15 YAŞINDAYDI

 

Saldırıda hayatını kaybeden Gölbaşı Doktor Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesi öğrencisi 15 yaşındaki Atakan Eray Özyol’un ölümü, arkadaşlarını ve öğretmenlerini yasa boğdu. 100. Yıl Çukurambar’da ikamet eden Özyol’un yakınları sinir krizleri geçirirken, sınıf arkadaşları ise olayın şokunu atlatamadı.
HENÜZ 15 YAŞINDAYDI Saldırıda hayatını kaybeden Gölbaşı Doktor Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesi öğrencisi 15 yaşındaki Atakan Eray Özyol’un ölümü, arkadaşlarını ve öğretmenlerini yasa boğdu. 100. Yıl Çukurambar’da ikamet eden Özyol’un yakınları sinir krizleri geçirirken, sınıf arkadaşları ise olayın şokunu atlatamadı.
MAÇTAN DÖNÜYORDU

Saldırıda 10 Nisan Polis Merkezinde görevli polis memuru 42 yaşındaki Nevzat Alagöz de yaşamını yitirdi. Alagöz’ün, Gençlerbirliği-Galatasaray maçındaki görevinin ardından evine gittiği öğrenildi.
MAÇTAN DÖNÜYORDU Saldırıda 10 Nisan Polis Merkezinde görevli polis memuru 42 yaşındaki Nevzat Alagöz de yaşamını yitirdi. Alagöz’ün, Gençlerbirliği-Galatasaray maçındaki görevinin ardından evine gittiği öğrenildi.
ANNESİ İLE KONUŞUYORDU

Feyza Acısu da dün Karşıyaka Camisi’nden uğurlananlar arasındaydı. Gazi Ünivesitesi’nde İngilizce Öğretmenliği öğrencisi olan Acısu’nun KPSS’e hazırlandığı belirtildi. Acısu’nun patlama sırasında annesi ile telefonda konuştuğu, patlamanın etkisi ile telefonun da kapandığı öğrenildi.
ANNESİ İLE KONUŞUYORDU Feyza Acısu da dün Karşıyaka Camisi’nden uğurlananlar arasındaydı. Gazi Ünivesitesi’nde İngilizce Öğretmenliği öğrencisi olan Acısu’nun KPSS’e hazırlandığı belirtildi. Acısu’nun patlama sırasında annesi ile telefonda konuştuğu, patlamanın etkisi ile telefonun da kapandığı öğrenildi.
ZİYARETE GELMİŞTİ

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Kerim Sağlam, ablası Pınar Sağlam’ı ziyaret etmek için Ankara’ya gelmişti. Sincan’da yaşayan ablasının evine gitmek için Kızılay’da otobüs durağında bekliyordu. Abla Sağlam, “Ciğerimi söküp de gittin. O bombalar bana gelseydi ben öleydim gardaşım” diye feryat etti.
ZİYARETE GELMİŞTİ Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Kerim Sağlam, ablası Pınar Sağlam’ı ziyaret etmek için Ankara’ya gelmişti. Sincan’da yaşayan ablasının evine gitmek için Kızılay’da otobüs durağında bekliyordu. Abla Sağlam, “Ciğerimi söküp de gittin. O bombalar bana gelseydi ben öleydim gardaşım” diye feryat etti.
SAATLERCE ARADILAR

Murat Gül, 1989 doğumlu. Hazine Müsteşarlığı’nda özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Gül’ün ismi, sosyal medyada uzun süre kayıp isimler arasında yer aldı. Keçiören Esertepe’de yaşayan Gül’ün ailesi oğullarından uzun süre haber alamadı. Ailesi gece boyu hastaneleri dolaştıktan sonra, son çare olarak Adli Tıp’a geldi. Oğullarının orada olduğunu öğrenince sinir krizi geçirdi.
SAATLERCE ARADILAR Murat Gül, 1989 doğumlu. Hazine Müsteşarlığı’nda özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Gül’ün ismi, sosyal medyada uzun süre kayıp isimler arasında yer aldı. Keçiören Esertepe’de yaşayan Gül’ün ailesi oğullarından uzun süre haber alamadı. Ailesi gece boyu hastaneleri dolaştıktan sonra, son çare olarak Adli Tıp’a geldi. Oğullarının orada olduğunu öğrenince sinir krizi geçirdi.
EVİNE DÖNÜYORDU

Gölbaşı’na 40 kilometre uzaklıktaki Bezirhane Mahallesi’nde oturan ve Sıhhiye’de akrabası Cahit Vural’ın işlettiği çay ocağında çalışan Eyüp Ensar Ulaş, iş çıkışı evine gitmek için otobüse bindi. Evli ve 2 çocuk babası Ulaş, Atatürk Bulvarı’nda Güvenpark önünde bombalı aracın patlatılması sonucu otobüste yaşamını yitirdi.
EVİNE DÖNÜYORDU Gölbaşı’na 40 kilometre uzaklıktaki Bezirhane Mahallesi’nde oturan ve Sıhhiye’de akrabası Cahit Vural’ın işlettiği çay ocağında çalışan Eyüp Ensar Ulaş, iş çıkışı evine gitmek için otobüse bindi. Evli ve 2 çocuk babası Ulaş, Atatürk Bulvarı’nda Güvenpark önünde bombalı aracın patlatılması sonucu otobüste yaşamını yitirdi.
SINAVA HAZIRLANIYORDU

Patlamada yaşamını yitiren Sümeyra Çakmak, henüz 22 yaşındaydı. Gazi Üniversitesi Kimya Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Sümeyra Çakmak, KPSS’ye hazırlanıyordu. Kızılay’da dersaneye giden Çakmak, Balgat’taki öğrenci evine dönmek için durağa gelmişti. Sümeyra’nın arkadaşları ve hocaları Adli Tıp önünde gözyaşları içinde cenazeyi bekledi. Çakmak’ın ailesinin Zonguldak Ereğli’de yaşadığı bildirildi.
SINAVA HAZIRLANIYORDU Patlamada yaşamını yitiren Sümeyra Çakmak, henüz 22 yaşındaydı. Gazi Üniversitesi Kimya Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Sümeyra Çakmak, KPSS’ye hazırlanıyordu. Kızılay’da dersaneye giden Çakmak, Balgat’taki öğrenci evine dönmek için durağa gelmişti. Sümeyra’nın arkadaşları ve hocaları Adli Tıp önünde gözyaşları içinde cenazeyi bekledi. Çakmak’ın ailesinin Zonguldak Ereğli’de yaşadığı bildirildi.
KURSA GİDİYORDU

Orman Genel Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak görev yapan Fahrettin Akkaya, 20 yaşındaki kızı Elif Gizem Akkaya’yı patlamada kaybetti. Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuyan Elif Gizem, Maltepe’de bilgisayar kursuna gidiyordu. Olay günü Çukurambar dolmuşlarına gitmek için metrodan çıktığı anda patlamaya yakalandı.
KURSA GİDİYORDU Orman Genel Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak görev yapan Fahrettin Akkaya, 20 yaşındaki kızı Elif Gizem Akkaya’yı patlamada kaybetti. Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuyan Elif Gizem, Maltepe’de bilgisayar kursuna gidiyordu. Olay günü Çukurambar dolmuşlarına gitmek için metrodan çıktığı anda patlamaya yakalandı.
AYNI AİLEDEN ÜÇ KİŞİ

80 yaşındaki Muharrem Çermik, 72 yaşındaki eşi Bağdat Çermik ve kızları 55 yaşındaki Perihan Çermik, Kızılay’dan evlerine gitmek isterken otobüs durağında beklerken patlama sonucu yaşamlarını yitirdi.
AYNI AİLEDEN ÜÇ KİŞİ 80 yaşındaki Muharrem Çermik, 72 yaşındaki eşi Bağdat Çermik ve kızları 55 yaşındaki Perihan Çermik, Kızılay’dan evlerine gitmek isterken otobüs durağında beklerken patlama sonucu yaşamlarını yitirdi.
ANNESİ KANSER HASTASI

Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne (MTA) ait Tabiat Tarihi Müzesi personeli olduğu belirtilen Mehmet Alan’ın bekar olduğu ve 2015 yılında da müzedeki görevine başladığı kaydedildi. Mehmet Alan’ın annesinin kanser tedavisi gördüğü belirtildi.
ANNESİ KANSER HASTASI Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne (MTA) ait Tabiat Tarihi Müzesi personeli olduğu belirtilen Mehmet Alan’ın bekar olduğu ve 2015 yılında da müzedeki görevine başladığı kaydedildi. Mehmet Alan’ın annesinin kanser tedavisi gördüğü belirtildi.
BASKETBOLUN GÖZYAŞKARI

Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıda Altınel Spor Kulübü Genç Basketbol Takımı kaptanı Dorukhan Yusuf Özdemir de hayatını kaybetti. Hem okuyup, hem de basketbol oynayan Özdemir, YGS sınavı sonrası, antrenman yerine, sınav değerlendirmesi için dershaneye gidince, hain saldırıya yakalandı. 18 yaşındaki genç basketbolcunun, Beşevler’de bir okulda üniversite sınavına girdikten sonra sonuçları değerlendirmek için Kızılay’daki dershanesine gittiği, metrodan çıktığı anda patlamanın meydana geldiği öğrenilirken, ölüm haberi tüm basketbol camiasını derin üzüntüye sevk etti.
BASKETBOLUN GÖZYAŞKARI Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıda Altınel Spor Kulübü Genç Basketbol Takımı kaptanı Dorukhan Yusuf Özdemir de hayatını kaybetti. Hem okuyup, hem de basketbol oynayan Özdemir, YGS sınavı sonrası, antrenman yerine, sınav değerlendirmesi için dershaneye gidince, hain saldırıya yakalandı. 18 yaşındaki genç basketbolcunun, Beşevler’de bir okulda üniversite sınavına girdikten sonra sonuçları değerlendirmek için Kızılay’daki dershanesine gittiği, metrodan çıktığı anda patlamanın meydana geldiği öğrenilirken, ölüm haberi tüm basketbol camiasını derin üzüntüye sevk etti.
OĞLUNU SON KEZ İZLEDİ

Ankara’daki bombalı hain terör saldırısında Galatasaraylı futbolcu Umut Bulut’un babası Kemal Bulut yaşamını yitirdi. Sarı-Kırmızılı takımın pazar günü Gençlerbirliği ile oynadığı maçı 19 Mayıs Stadı’nda izleyen 66 yaşındaki Kemal Bulut, dönüş yolunda bombalı saldırının yapıldığı güzergâhtan geçerken hayatını kaybetti. Baba Bulut, maç sonrası stattan ayrılmadan önce oğlu Umut’un yanına inemedi. Kemal Bulut’un çevresindekilere “Şimdi Umut’u göremem, burası çok kalabalık, yoğundur ben eve gideyim” dediği bildirildi.
OĞLUNU SON KEZ İZLEDİ Ankara’daki bombalı hain terör saldırısında Galatasaraylı futbolcu Umut Bulut’un babası Kemal Bulut yaşamını yitirdi. Sarı-Kırmızılı takımın pazar günü Gençlerbirliği ile oynadığı maçı 19 Mayıs Stadı’nda izleyen 66 yaşındaki Kemal Bulut, dönüş yolunda bombalı saldırının yapıldığı güzergâhtan geçerken hayatını kaybetti. Baba Bulut, maç sonrası stattan ayrılmadan önce oğlu Umut’un yanına inemedi. Kemal Bulut’un çevresindekilere “Şimdi Umut’u göremem, burası çok kalabalık, yoğundur ben eve gideyim” dediği bildirildi.