115 hamile çocuk için soruşturma izni vermeyen Vali Şahin: 15 yaşın üstündeki doğumlar yasaya uygun

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Kadıköy'de bir okulda düzenlenen karne dağıtım töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şahin, 115 hamile çocukla ilgili İstanbul Valiliği'nin görevliler hakkında soruşturma izni vermediği iddialarına yanıt verdi.

19 Ocak 2018 Cuma, 11:37
Abone Ol google-news

<video:908411>

İstanbul Küçükçekmece'de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi,  2017’nin ilk 5 ayında, 39’u Suriyeli, 38’i 15 yaşından küçük 115 çocuğun hamile olduğunu polise bildirmedi. Olay, hastanede görev yapan sosyal hizmet uzmanı Ş.İ.N.’nin, 1 Temmuz 2001 doğumlu bir çocuğun hamile olduğuna ilişkin kayıtların hastane sisteminde ve sosyal hizmet biriminde tutulmadığını fark etmesiyle ortaya çıktı. Valiliğin daha sonra başhekim hakkında soruşturma izni vermediği, durumu fark eden sosyal hizmet uzmanının da 2 kere görevinden uzaklaştırıldığı ortaya çıktı.

'115 hamile çocuk' skandalının yaşandığı hastane önünde protesto

Vali Şahin'e tepki yağıdı: Peki vicdanlara da uygun mu?

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde "115 hamile çocuk" protestosu

"15 YAŞ ÜSTÜ İSE BİLDİRİLMESİ ZORUNLU DEĞİL"

Kadıköy'de bir okulda düzenlenen karne dağıtım töreninin ardından olayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Valisi Vasip Şahin'in şunları söyledi:

Vali Şahin,  "Birçok şey birbirine karıştırılıyor. Her biri birer idari ve hukuki süreçler.  Bu konuyla ilgili hem valiliğimiz hem hastane yönetimi çok ciddi çalışmalar yapmışlar. Bizim önümüze çıkan tablo şudur; 15 yaş altı gebeliklerde kanunen bildirmek zorundayız. Onların tamamı bildirilmiş. 15 yaş üstü 18 yaş altı gebeliklerde cebir, şiddet, başka türlü baskılar söz konusuysa bunların bildirimi zorunlu. Diğerleri şikayete tabi konulardan. Dosyalarımızda tüm evraklar tamamlanmış. Biz de ona göre karar vermişiz" dedi.

Araştırma: Ergenlik dönemi 10-24 yaşları arasında yaşanmaya başlandı

"KİM NE KADAR SORUMLUYSA KARŞILIĞINI GÖRÜR" 

"Bizim verdiğimiz karar idari karar" diyen Şahin, "Yasa gereği bu kararımız hem taraflar hem de savcılarımız tarafından bölge idare mahkemelerine itirazen götürülür. Orada incelenir. Bizim verdiğimiz karar Bölge İdare Mahkemesi tarafından inceleniyor. Oradan çıkan sonuca göre bir daha bir hukuki bir nitelik kazanacaktır. Ya bizim kararımız onanacak ya da bizim kararımız kaldırılarak yargılamanın önü açılacaktır. Dün savcılık da açıkladı. Konunun resen memur yargılama hukukuna tabi olmadığını düşünerek Ekim ayında soruşturma açmış durumda. Devletimiz idarisiyle yargısıyla bir bütündür.  Devletimizin en yetkili organı yargı harekete geçmiş durumda. Kamuoyunda söyle bir  algı oluşmasın; Bunların takibi yapılmıyor, peşi bırakılıyor. İnsanlar görevlerini yapmıyor. Hayır. Dosyalara baktığınızda arkadaşlar gayretle görev yapmaya çalışmışlar. Bir takım eksik, yanlış varsa kendi süreci içinde yapılır. Kim ne kadar sorumluysa karşılığını görür" yanıtını verdi.

Skandalı ortaya çıkaran hastane personeli: Yılda 450-500 hamile çocuk geliyor

 

<video:908613>

 "SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ" 

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 'hamile çocuk skandalına' ilişin açıklama yaptı. Kaya'nın açıklamaları şöyle:

"Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, hastanedeki hamile çocuk skandalına ilişkin bir soru üzerine,  "Sağlık Bakanlığımız konuyla ilgili biliyorsunuz inceleme başlattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı. Konunun Aile Bakanlığı olarak da takipçisi olacağız. Avukatlarımız da savcılıkla birlikte yerinde konuyu takip ediyorlar. Olayda bahse konu olan çocuklarımız ile ilgili de bakanlık olarak bugün itibariyle sosyal inceleme başlattık. Tüm çocuklarımızı evlerinde, yanında ekiplerimiz ziyaret edecek, sosyal incelemelerini tamamlayacaklar. Türkiye'de hiçbir cinsel istismar vakasının üzerinin örtülmesine müsaade etmeyeceğiz, etmiyoruz, etmedik de. Bu konunun da takipçisi olacağız. Bu konuda çok hassas olduğumuzu, hiçbir istismar vakasının da asala ve asla üzerinin örtülmesine hükümet olarak da müsaade etmeyeceğimizi belirtmek istiyorum. Sürecin takipçisiyiz. İlgili Sağlık Bakanlığımız, Adalet Bakanlığımız, Cumhuriyet Başsavcılığı gerekli soruşturmaları başlattılar. Avukatlarımız da yerinde takip ediyorlar. Ailelerle ilgili de çalışmalarımızı başlattık"