'115 hamile çocuk' skandalının yaşandığı hastane önünde protesto

Küçükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan bir grup, '115 hamile çocuk' skandalını protesto etti.

19 Ocak 2018 Cuma, 16:55
Abone Ol google-newsEmek Partisi İstanbul örgütü üyesi yaklaşık 30 kişilik grup, saat 15.00 sıralarında hastane önünde toplandı. "Tüm Sorumlular Açığa Çıkarılsın" yazılı bir pankart açan grup, sık sık "Elini çocuk bedeninden çek", "Tecavüzcüyü değil çocuğu koru" şeklinde sloganlar attı. İl örgütü yöneticilerinin de bulunduğu grup, bir basın açıklaması yaptı.

Küçükçekmece İlçe örgütünden Neslihan Karyemez'in yaptığı açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

"Durumun kendisi kadar vahim olan ise çocukların durumunun polise bildirilmesi zorunlu olduğu halde hastane bu bildirimleri yapmıyor. konuyu savcılığa bildiren bir sağlık emekçisi iki kez görev yeri değiştirilerek sürülüyor. Valilik ise soruşturma izni vermiyor. Sağlık Bakanlığı, durum kamuoyuna yansıpıy, tekpiler gelince 'araştırılacak, soruşturulacak, incelenecek' ile sınırlı bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Ülkede açığa çıkan bu utanç tablosundan, uyguladıkları politikalarla siyasi iktidar sorumludur"

Açıklamada, ayrıca 'utanç listesi'nin sorumlularının yargılanmaları da istendi. Basın açıklamasını hastaneden çıkan çok sayıda kişi de izledi, atılan sloganlara alkışlarla destek verdi. Grup basın açıklamasının ardından hastane önünden ayrıldı.

'Hologram Başkan' Puigdemont: Katalonya'yı Brüksel'den yönetebilirim

Katolonya'nın sürgündeki eski Başkan'ı Carles Puigdemont bölgeyi 'yeni teknolojilerin' yardımıyla Belçika'nın başkenti Brüksel'den yönetebileceğini söyledi. İspanya'ya dönmesi halinde ceazevine girebileceğini vurgulayan Puigdemont "Tek yol bunu (bölgeyi yönetmeyi) özgürce ve güvenli şekilde sürdürmek" dedi.

Catalunya Radyosu'na konuşan sürgündeki eski Katalonya Başkanı Puigdemont, aralık ayında bölgede yapılan seçimlerde ayrılıkçı kamptaki partisi 'Katalonya için Birlikte'nin (JuntsxCat) en fazla oyu alması nedeniyle meşru olarak yönetme yetkisi olduğunu vurguladı.

'CEZAEVİNDE İNSALARA SESLENEMEYECEĞİM'

"Sadece 2 seçenek var. Cezaevinde insanlara seslenemeyeceğim,yazamayacağım ve insanlarla görüşemeyeceğim" diyen ayrılıkçı Katalan lider "Tek yol bunu (bölgeyi yönetmeyi) özgürce ve güvenli şekilde sürdürmek. Burada çalışabilir ve kurumlarımızın onurunu koruyabilirim" dedi.
Sözlerini "Bugünlerde büyük şirketler ve akademik araştırma projeleri aslında yeni teknolojiyi kullanmayı becerdi. Bunlar istediğiiz normal şartlar değil ancak Katalonya'yı cezaevinde olabileceğimiz İspanya'dan yönetmek maalesef daha zor" ifadelerini kullandı.

'HER ŞEYİ DEĞİŞTİRME UMUDUMU KAYBETMEDİM'

Puigdemont ayrıca "Her şeyi değişitrme umudumu kaybetmedim. Neden pes edelim ki? Yanilgiyi kabul edemem insanlar ayrılık için oylarını verdi" dedi.

Katalonya'nın İspanya'dan bağımsızlığı konusundaki girişimleri nedeniyle İspanya'da hakkında başkaldırı, ayaklanmaya teşvik ve kamu fonlarını kötüye kullanma suçlamalarının olduğu Puigdemont kendi isteği ile Brüksel'e sürgüne gitmişti.

21 Aralık'taki seçimdeki zaferlerinin ardından yerel parlamentodaki koltuğunu geri kazanan Puigdemont partsinin tek başkan adayı.

Ancak Puigdemont bölgeyi Brüksel'den Facebook, Skype ve diğer sosyal medya ve iletişim servislerinin video bağlantıları ile yönetebileceğini belirtiyor. İspanyol basınındaki muhalifleri ise Puigdemont'a bu isteği nedeniyle 'Hologram Başkan' lakabını takmış durumda.

MADRİD UZAKTAN YÖNETMEYE KARŞI ÇIKIYOR

Madrid hükümeti ise Puigdemont'un Katalonya'yı Brüksel'den yönetmeye başlaması halinde konuyu mahkemeye götüreceği ve özerk bölgenin kontrolünü eline alacağı uyarısını yapıyor.
Ayrılıkçıların çoğunlukta olduğu Katalonya parlamentosu 31 Ocak'ta bölgenin yeni başkanını seçmek için oylama yapacak.