15 Şubat Dünya Çocuk Kanseri Farkındalık Günü’ne özel kısa film çekildi

Dünya’da her üç dakikada bir çocuğa kanser tanısı konuyor. Ülkemizde yılda 3 bin 500 çocuk kanser tanısı alıyor. Erken tanı diğer kanserlerde olduğu gibi çok önemli ve erken tanıyla hastalıktan kurtulma oranı yüzde 70’i buluyor.

15 Şubat 2021 Pazartesi, 06:00
15 Şubat Dünya Çocuk Kanseri Farkındalık Günü’ne özel kısa film çekildi
Abone Ol google-news

Tüm bunları anlatan bir farkındalık projesi kapsamında kısa film çekildi. Proje liderliğini Dr. Nur Topcu, sanat danışmanlığını Zibzi Art’ın yaptığı ve “Bitmeden Fark Et” sloganıyla yürütülen farkındalık projesine söz, müzik ve senaryosu İstanbul Devlet Operası sanatçısı Özlem Abacı’ya ait bir de şarkı hazırlandı. Topcu, “Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği’nin belirlediği global hizmetler arasında çocuk kanseri ile mücadele önemli bir yer oluşturuyor. 

Lions üyesi olarak bir buçuk yıl önce Çocuk Kanseri ile Mücadele koordinatörü olarak görevlendirildim bu yılda hedef lideri olarak görevime devam ediyorum. Projeyi farkındalık ve hizmet ayağı olarak planladık. 

Projenin bir şarkısı olmalıydı. Daha önce Kanser Olma Aşı Ol projesinde birlikte çalıştığım İstanbul Devlet Operası sanatçısı Özlem Abacı söz ve besteyi oluşturdu” diye anlatıyor. Şarkıda vurgulanmak istenen bir çocuğun ağzından değişimlerin fark edilmesi ve yaşamı bitmeden yaşama sarılması. Bu şarkıdan esinlenerek projenin adı “Bitmeden Fark Et” olarak belirlenmiş. 

Topcu, yani hayaller bitmeden, sevgi bitmeden en önemlisi yaşam bitmeden vurgusuyla “Geçen yıl farkındalık ve hizmet olarak proje dahilinde etkinlikler düzenlediklerini de belirten Topcu, “Bu yılda çocuk kanseri farkındalığını, erken tanının önemini hatırlatmak, bu konuda toplumsal bilinci arttırmak amacıyla devam ettik ve şarkıdan esinlenerek bir kısa film çektik” diyor. 

Projenin sanat sponsorluğunu Zibzi Art yaptı. Senaryoyu söz ve müziği yazan İstanbul Devlet Operası sanatçısı Özlem Abacı yazdı. Film Projemed Yapım tarafından çekildi. TOÇEV ve Çocuk Eğitim Derneği projeye destek verdi. 

Topcu, “Kanser çocuklarda dördüncü ölüm nedeni. Her üç dakikada bir çocuğa kanser tanısın konması ise gerçekten tüyler ürpertici. Erken tanı ise çok önemli ve erken tanı sayesinde kurtulma oranı çok yüksek. Bu nedenle aileler çocuklarını düzenli kontrole götürmeliler. Bunun yanında çocuklarda sık görülen bacak ağrıları, ateş, karın ağrısı, lenf bezlerinde şişme, öksürük, çabuk yorulma gibi tekrarlayan şikâyetlerini fark etmeleri gerekiyor” diyor.