3 büyükşehir, 4 il olmak üzere 34 belediyeye kayyım atandı

İçişleri Bakanlığı tarafından 11 Eylül'den bu yana DBP'de olan 3'ü Büyükşehir, 5'i il belediyesi olmak üzere toplam 34 belediyeye kayyım atandı. 4 ilçe Belediyesinin faaliyetleri ise, ilçe Kaymakamlıklarının iznine bağlandı.

17 Kasım 2016 Perşembe, 11:49
Abone Ol google-news
 
Demokratik Bölgeler Partisinden (DBP) yapılan açıklamada, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden kazınılan 102 belediye ve daha sonra DBP'ye geçen 4 belediye ile sayısı 106'ya çıkan DBP'li belediyeden şimdiye kadar başkanları tutuklanan ya da görevden alınan 33'üne kayyım atandı.

İçişleri Bakanlığı'nın 11 Eylül 2016'da başladığı kayyım atamaları ile Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir ile Hakkari, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Batman belediye başkanlıklarına vali ya da vali yardımcıları kayyum olarak atandı.

DBP'DE AĞRI VE BİTLİS İLLERİ KALDI

Dün tutuklanan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul'ın yerine Tunceli Belediyesine henüz kayyum ataması yapılmazken, DBP'nin elinde şu anda Ağrı ve Bitlis belediye başkanlıkları kaldı.
DBP'nin Büyükşehir ve il dışında 26 ilçe belediyesine de kayyum atanırken, 4 ilçe belediyesinin çalışmaları ile valilikten tarafından kaymakamlık iznine bağlandı.