4 üniversite barış akademisyenleri kararını hedef aldı

Barış Bildirisi’ne imza attıkları için yüzlerce akademisyenin üniversitelerden ihraç edilmesini destekleyen ve bünyesindeki akademisyenlerin görevlerine son veren bazı üniversiteler, bu kez Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına karşı kampanya başlattı. İstanbul Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Medeniyet Üniversitesi'nin rektörlükleri, akademik personeline yazı göndererek barış akademisyenleriyle ilgili hak ihlali kararı veren AYM’ye tepki gösterilmesini istemişti. "Türk milleti adına karar vermekle yetkili kılınan Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının adalete ve kamu vicdanına aykırı olmaması gerektiğine inanıyor, bu yanlış kararda imzası bulunanları kınıyoruz" denilen bildiriyi 1071 akademisyen imzaladı.

29 Temmuz 2019 Pazartesi, 20:19
Abone Ol google-news

<haber-dikey:1508934,1506781,1508194,1508293>

İstanbul, Ağrı İbrahim Çeçen, İstanbul Aydın ve Medeniyet üniversitelerinden toplam 1071 akademisyen, Anayasa Mahkemesi'nin, 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı 'Barış Bildirisi'ne imza atan akademisyenlerle ilgili aldığı 'hak ihlali' kararına karşı bildiri imzaladı. 'Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz' başlıklı bildiride, AYM'nin kararı için 'skandal' ifadesi kullanıldı.

AKADEMİSYENLERE YAZI GÖNDERİLMİŞTİ

Ağrı İbrahim Çeçen, İstanbul Aydın ve Medeniyet üniversitelerinin rektörlükleri bu sabah, akademik personeline yazı göndererek barış akademisyenleriyle ilgili hak ihlali kararı veren AYM’ye tepki gösterilmesini istemişti. 

İstanbul Üniversitesi de internet sitesinde “Barış Bi·ldi·ri·si· Adlı Sözde Mani·festo Üzeri·ne” başlıklı bir açıklama yayımlayarak AYM kararını ve “Barış Bildirisini” eleştirmişti. Açıklamada, “Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar sonrası yeniden gündeme gelen ‘sözde barış bildirisi’, yıllardır terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerimizi suç işlemekle itham etmekten ileri gitmeyen bir sözde manifestodur.” denilmişti.

İMZASIZ İMZA METNİ

Anayasa Mahkemesi’nin, barış akademisyenlerine açılan davalar için hak ihlali kararı vermesine karşı el altından imza kampanyası başlatmaya çalışan üniversite yönetimlerinden gönderilen “Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz” başlıklı yazının aynı ifadelerden oluştuğu görülmüştü. Metinde şu ifadeler yer alıyordu:

“Sözde ‘barış bildirisi’ adı altında terör örgütü propagandası yapan bazı akademisyenlerin ceza almalarını ‘hak ihlali’ gören Anayasa Mahkemesi skandal bir karara imza atmıştır. Bu karar şehit ve gazilerimizin hatırasını zedelemiş, maşeri vicdanı yaralamıştır. Terörle mücadele ettiği için devleti suçlayan açıklamalar yapmak dünyanın hiçbir ülkesinde ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmez. Bu kararın, terör örgütlerine karşı etkin operasyonların gerçekleştirildiği bir dönemde alınması ise ayrıca dikkat çekicidir. Aşağıda imzası bulunan biz akademisyenler, terörle mücadeleyi sekteye uğratmayı ve ülkemizi karalamayı amaçlayan her türlü kurum, organizasyon ve inisiyatifin karşısında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi beyan ediyoruz. Türk milleti adına karar vermekle yetkili kılınan Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının adalete ve kamu vicdanına aykırı olmaması gerektiğine inanıyor, bu yanlış kararda imzası bulunanları kınıyoruz.”

‘Ülkemizi karalamak isteyenlerin karşısındayız’

İstanbul Üniversitesi’nin sitelerinde yayımladığı açıklamada ise şu ifadeler yer alıyordu: “Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar sonrası yeniden gündeme gelen ‘sözde barış bildirisi’, yıllardır terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerimizi suç işlemekle itham etmekten ileri gitmeyen bir sözde manifestodur. İleri demokrasilerin en önemli yapı taşlarından olan insan hakları ve düşünce özgürlüğü kılıfı altında sunulan bu bildiri, başta terörle mücadele konusunda kararlılıkla hareket eden devletimizi ve kahraman güvenlik güçlerimizin giriştikleri mücadeleyi, dünya kamuoyu önünde bir suç olarak göstermekten ibaret bir çabadır... Bu vesile ile İstanbul Üniversitesi olarak, büyük bir kararlılıkla yürütülen terörle mücadeleyi sekteye uğratmak ve dünya kamuoyu önünde ülkemizi karalamak isteyenlerin karşısında olduğumuzu ve olacağımızı beyan ederiz.”

AYM’NİN HAK İHLALİ KARARI
Anayasa Mahkemesi barış bildirisine imza atan 10 akademisyenin bireysel başvurusunda hak ihlali kararı vermişti. Yüksek Mahkeme’nin 26 Temmuz tarihli oturumundaki kararına göre başvuruculara ayrıca 9 bin TL tazminat ödenecek. İhlal kararı, barış bildirisi nedeniyle halen yargılaması süren 784 akademisyenin davası için emsal nitelik taşıyor. Kesinleşmiş cezalar için yeniden yargılama yolunun açılması, istinaf aşamasında olanlar için bozma kararı verilmesi, devam eden davalar için de beraat kararları söz konusu olacak.