'50 vekil Meclis'e rüşvet'

Kılıçdaroğlu, milletvekili sayısının artırılmasını eleştirdi.

18 Ocak 2017 Çarşamba, 19:08
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, OHAL döneminde süren anayasa değişikliği teklifinin Türkiye’yi daha da çöküntüye götüreceğini belirterek, “İşsizlik artacak. OHAL koşullarında bir seçim Türkiye’yi çok daha zor duruma sokacak” dedi. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ile görüşmesinin ardından Meclis’te MYK’yi toplayarak, kurmaylarıyla görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıda, terör, ekonomi ve anayasa değişikliği teklifi gündeme geldi. “600 milletvekili nereden çıktı, biri bunun mantığını açıklamalı” diyen Kılıçdaroğlu, Meclis’in yetkilerinin alınırken, vekil sayısının artırıldığına dikkat çekerek, “Bu Meclis’e verilmiş bir rüşvettir. Meclis bunu reddetmeli” diye konuştu. Toplantıda bir MYK üyesi, artan vekil sayısına ilişkin yaptığı hesaplamaları anlattı ve SGK, danışman ve birçok gider hesaplandığında 50 milletvekilinin devlete 5 yıllık maliyetinin 184 milyon 500 bin olduğunu belirtti.

Toplantıda bu parayla Türkiye için birçok yatırım yapılabileceği kaydedildi. AKP’li anayasa komisyonu üyesi Bursa Milletvekili İsmail Aydın’ın ilk dört maddenin değişitirilmesine yönelik sözlerine ilişkin Kılıçdaroğlu, “Burada AKP pot kırmadı. Bu, yazılı bir metinden okundu. Aynı kişi, bunu ikinci kez TBMM kürsüsünden tekrar etti, savundu. Bu AKP’nin açık fikridir” ifadelerini kullandı. İlk dört maddenin neyinden rahatsız olduklarını anlatmaları gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bayrak mı, milli marş mı, başkent mi, hukuk, demokratik laik devlet mi rahatsız ediyor? Türkiye ayağımızın altından kayıyor. Buna izin vermememiz lazım” dedi.