62 bin 486 öğretmen atandı

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu'nun BDP Batman Milletvekili Ata'nın soru önergesine verdiği yanıt, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında 1 Nisan 2010 itibariyle toplam 62 bin 486 ücretli öğretmenin görevlendirildiğini ortaya koydu.

13 Mayıs 2010 Perşembe, 09:14
Abone Ol google-news

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, BDP Batman Milletvekili ve Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata'nın ücretli öğretmenlere ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenliğe atanmalarına ilişkin hazırlanan kanun tasarı taslağının Maliye Bakanlığı ve Başbakanlığa gönderildiğini belirten Bakan Çubukçu, şu bilgileri verdi:
"Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarına 2009 yılında; açıktan atama biçimiyle bin 955, kurumlar arası atama biçimiyle 662, sözleşmeli öğretmenlerden 13 bin 277'sinin kadrolu öğretmenliğe ataması gerçekleştirilmiştir. Kadrolu öğretmenlerin müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı gibi yönetim görevlerine atanmalarından dolayı oluşan öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle karşılanmaktadır. Bakanlığımız MEBBİ modülleri merkez ya da taşra teşkilatındaki yetkili birim ve makamlarca mevzuatı çerçevesinde sürekli güncellendiğinden sabit bir ücretli öğretmen kontenjanı yoktur."

Bakan Çubukçu, 1 Nisan 2010 itibariyle bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında oluşan öğretmen ihtiyacının giderilmesi bakımından il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince 62 bin 486 ücretli öğretmen görevlendirildiğini de bildirdi. Çubukçu Bütçe Kanunu ve Maliye Bakanlığınca bakanlığına tahsis edilen kadro sınırlılığında belirlenen kontenjanların büyük çoğunluğunun öğretmen ihtiyacı bulunan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki eğitim kurumlarına ayrıldığını söyledi.

Bakan Çubukçu'nun verdiği bilgiye göre, en çok ücretli öğretmen 10 bin 209'la İstanbul'da atandı. Bunu 2 bin 623'le Şanlıurfa, 2 bin 601'le Ankara izliyor. Ücretli öğretmen ataması sıralamasında 2 bin 580'le İzmir dördüncü sırada 2 bin 277'yle de Bursa beşinci sırada yer alıyor.