85. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin 85. Oscar ödülleri töreninde en iyi film ödülünü "Argo" aldı.

25 Şubat 2013 Pazartesi, 07:14
Abone Ol google-news

Los Angeles Dolby Tiyatrosu'nda Seth MacFarlane'in esprili sunumuyla renklendirdiği gecede en iyi film Oscar'ını Ben Affleck'in ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) İran'daki 6 Amerikan vatandaşını kurtarmak için düzenlediği operasyonu anlatan filmi ''Argo'' elde etti.

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

En iyi kadın oyuncu ödülünü "Silver Linings Playbook" filmindeki performansıyla Jennifer Lawrence alırken en iyi erkek oyuncu Oscar'ına "Lincoln" filmiyle Daniel Day-Lewis uzandı.

Gecede en iyi yönetmen ödülünü "Life of Pi" filmiyle Ang Lee, en iyi uyarlama senaryo ödülünü "Argo"yla Chris Terrio, en iyi özgün senaryo Oscar'ını ise "Django Unchained" ile Quentin Tarantino elde etti.

"Les Miserables"daki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar'ını Anne Hathaway, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü ise "Django Unchained" ile Christoph Waltz kazandı.

 

Ödüller

En İyi Film: "Argo"
En İyi Kadın Oyuncu: Jennifer Lawrence, "Silver Linings Playbook"
En İyi Erkek Oyuncu: Daniel Day-Lewis, "Lincoln"
En İyi Yönetmen: Ang Lee, "Life of Pi"
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Anne Hathaway, "Les Miserables"
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christoph Waltz, "Django Unchained"
En İyi Uyarlama Senaryo: "Argo", Chris Terrio
En İyi Özgün Senaryo: "Django Unchained", Quentin Tarantino
En İyi Görsel Yönetmen: Claudio Miranda "Life of Pi"
En İyi Belgesel: "Searching For Sugar Man", Malik Bendjelloul ve Simon Chinn
En İyi Kurgu: "Argo", William Goldenberg
Yabancı Dilde En İyi Film: "Amour" (Avusturya)
En İyi Animasyon: "Brave", Mark Andrews ve Brenda Chapman
En İyi Orjinal Müzik: "Life of Pi", Mychael Danna
En İyi Orijinal Şarkı: "Skyfall", Adele Adkins ve Paul Epworth
En İyi Yapım Tasarımı: "Lincoln"
En İyi Kısa Animasyon: "Paperman", John Kahrs
En İyi Kısa Film: "Curfew", Shawn Christensen
En İyi Kısa Metrajlı Belgesel: "Inocente", Sean Fine ve Andrea Nix Fine
En İyi Ses Kurgusu: "Skyfall", Per Hallberg, Karen Baker Landers ve "Zero Dark Thirty", Paul N.J. Ottosson
En İyi Ses Miksajı: "Les Miserables", Andy Nelson, Mark Paterson ve Simon Hayes
En İyi Kostüm Tasarımı: "Anna Karenina", Jacqueline Durran
En İyi Makyaj ve Saç: Lisa Westcott ve Julie Dartnell, "Les Miserables"
En İyi Görsel Efekt: "Life of Pi", Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer ve Donald R. Elliott.

 

Oscar ödül töreninden ilginç anlar

Oscar Akademi Ödülleri gecesi sonuçlar açısından şaşırtmazken, ödül sahipleri ilginç konuşmalara imza attı. En iyi film Argo'nun Başkan Barack Obama'nın eşi Michelle Obama tarafından anons edilmesi gecede sürpriz etkisi yaparken, filmin İran devrimi sırasında esir düşen Amerikan vatandaşlarını konu edinmesi dikkati çekti.

Bu yıl 85. kez düzenlenen Oscar ödül gecesinde yarışan 9 film ödülleri paylaşırken, en çok merak edilen en iyi film Argo'nun anonsu için Beyaz Saray'dan Michelle Obama'nın canlı yayına katılması salondakiler için sürpriz oldu. Michelle Obama, ödül sahibi filmi anons etmeden önce yaptığı konuşmada, ''Bu gece bizi güçlendiren, ufkumuzu genişleten bu 9 film, bizi zamanda geriye götürdü, güldürdü, ağlattı. Aşkın her şeye kadir olduğunu ve hayatımızın hiç ummadığımız şekilde değişebileceğini gösterdi. Daha güçlü mücadele verirsek istediğimiz her şeye sahip olabileceğimizi ispatladı. Her birinize çok teşekkür etmek istiyorum'' diye konuştu.

 

Daniel Day-Lewis üçüncü defa en iyi aktör

Oscar töreninin merakla beklenen en iyi aktör ödülünü Amerika'nın en önemli başkanlarından Abraham Lincoln'ü canlandıran Daniel Day-Lewis kazandı. Day-Lewis, duygularını ''Gizemli ve güzel bir ruha sahip olan Abraham Lincoln sayesinde bu sahnedeyim'' diyerek ifade etti.

En iyi aktör ödülünü üçüncü defa kazanan Day-Lewis, ''Margaret Thatcher'i oynar mısın diye irtibata geçilmişti'' cümlesi ile salondakileri güldürürken, bu kategoride üç defa ödül kazanan ilk oyuncu unvanını aldı.

Ödül gecesinde, Life of Pi 4, Les Miserables ve Argo 3'er, Lincoln, Django Unchained ve Skyfall 2'şer ödül kazanarak öne çıkan filmler oldu. 12 dalda aday gösterilen Lincoln filmi ise sadece en iyi erkek ve oyuncu ve yapım tasarımı ödüllerini alabildi. Ödül töreninin iddialı filmlerinden ''Zero Dark Thirty'' ise en iyi ses ödülünü ''Skyfall'' ile paylaşarak geceden sadece bir ödül ile ayrıldı.

Ödül gecesinde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülen 22 yaşındaki Jennifer Lawrance'ın heyecandan merdivenlerde tökezlemesi espri konusu olurken, ''Skyfall'' ile en iyi orijinal şarkı dalında ödüle layık görülen İngiliz şarkıcı Adele'in Oscar gecesinde şarkı söylerken heyecanlanmamak için aylar öncesinden psikolojik destek aldığı öğrenildi. En iyi film ödülünü alan Argo'nun yapımcısı Ben Affleck ise heyecandan cümleleri birbirine karıştırırken, filmde de konu edildiği üzere, İran'daki devrim zamanını kastederek,''İran'da çok zor şartlar altında çalışan arkadaşlarıma ve Kanadalı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

 

Dakikada 8 bin tweet atıldı

ABD'nin Los Angeles şehrinde, Dolby Theatre isimli mekanda düzenlenen ve bütün dünyanın canlı takip ettiği Oscar ödül gecesi Twitter'da da en çok paylaşılan konu oldu. Ödül gecesinin sahne arkası sunucuları, resmi internet sayfasından yaptıkları yayında, tören esnasında Twitter'da Oscar ödülleri ile ilgili dakikada 8 bin tweet atıldığı bilgisini paylaştı. Sosyal medyada paylaşılan bir diğer bilgiye göre Oscar ödüllerinde oy kullananların yaş ortalamasının 62 olduğu bilgisi verilirken, yüzde 94'ünün beyaz ve yüzde 77'sinin ise erkek olduğu bilgisi paylaşıldı.

 

James Bond filmleri için özel gösterim

Sunuculuğunu Mac Farlane'nin yaptığı Oscar ödülleri gecesinde 50. yılı kutlamaları dolayısı ile James Bond filmlerine özel bir yer verildi. Bugüne kadar çekilen bütün Bond filmlerinden kesitlerin sunulduğu kolaj çalışmasında ''James Bond 007'' filmindeki İstanbul sahnelerine de yer verilmesi dikkati çekerken, bu özel bölüm, kendisi de Bond kızlarından biri olan Halle Berry tarafından sunuldu.

Oscar'ın en iyi belgesel ödülü ''Searching For Sugar Man'' isimli çalışmaya giderken, aynı dalda yarışan filmler arasında Filistin'in Batı Şeria bölgesinde, İsrail askerleri ile Filistin halkı arasındaki mücadeleyi konu edinen ''5 Broken Cameras'' (5 Kırık Kamera) isimli belgesel de vardı. Belgeselin Filistinli yapımcısı Emad Burnat, 20 Şubat günü Los Angeles havalimanında göçmenlik polisi tarafından ülkeye girmesine izin verilmemiş ve bu durum Hollywood'un ünlü yapımcılarından Michael Moore tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı.

Moore, konuyla ilgili, ''Emad, eşi ve 8 yaşındaki çocuğu ile birlikte havalimanından içeri alınmadı. Görünen o ki Göçmenlik ve Gümrük yetkilileri bir Filistinli'nin Oscar adayı olabileceğini anlayamadılar. Emad attığı mesajla benden yardım istedi'' şeklinde sosyal medyada paylaşımda bulunmuş ve kendisinin devreye girmesi sayesinde Filisntinli yönetmen ülkeye giriş yapabilmişti.