9 yılda yıkılmamalı

Elazığ’daki deprem sonrası yıkım kararı alınan binalar arasında TOKİ’nin 2011’de yaptığı Fırat ilk ve ortaokulu da bulunuyor. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökçe, “9 yıllık okul bu hale geliyorsa büyük mühendislik sorunu var” dedi.

09 Şubat 2020 Pazar, 02:00
9 yılda yıkılmamalı
Abone Ol google-news

Elazığ’da 24 Ocak’ta 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından 27 okul için yıkım kararı verildi. Ağır hasarlı okulların arasında TOKİ tarafından 2011 yılında yapılan TOKİ Fırat ilk ve ortaokulunun da olduğu ortaya çıktı. 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, “9 yıl önce TOKİ tarafından yapılan okul 6.8 büyüklüğündeki depremde ağır hasarlı hale geliyorsa büyük bir mühendislik sorunu vardır. TOKİ’nin bünyesinde yeterli sayıda kalifiye mühendis yok” diye konuştu.

DENETİM PROBLEMİ

Milli Eğitim Müdürlüğü, Elazığ merkezde deprem sonrasında 16 okulun, ilçede ise 11 okulun boşaltılacağını ve Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binası ile Elazığ Öğretmen Evi hizmet binasının da yıkılacağını açıkladı. 

27 okul ve 4 bin 600 bina hakkında yıkım kararının alınmasını değerlendiren Cemal Gökçe, “6.8’lik depremde çok sayıda binanın yıkılması ve ağır hasarlı olması bizlere ciddi bir yapı denetim ve mühendislik problemi olduğunu gösterdi. 

Depremde 20 yıl önce yapılan okulların bile hasar görmemesi gerekiyordu. Van depreminde yıkılan binaları da TOKİ yaptırmıştı. Yani Van için deprem riski olasılığı devam ediyor. Bunlar yetmezmiş gibi gene depremde yıkılan binaları TOKİ yapacak” dedi.