ABD cep yakacak

Donald Trump yönetiminin başını çektiği ticaret savaşında faturayı yurttaş ödeyecek. ABD menşeili ürünlere yüzde 80’i aşan oranda zam bekleniyor.

27 Haziran 2018 Çarşamba, 23:25
Abone Ol google-news

Vergi ve danışmanlık şirketi KPMG’ye göre, ABD menşeili 22 ürüne getirilen ek mali yükümlülükten sonra ithal edilen ürünlerin tüketiciye bazı ürünlerde yüzde 80’i aşan zamlarla ulaşacağını hesapladı. ABD’de Trump yönetiminin başını çektiği ticaret savaşlarında yeni perde açıldı. Türkiye, Trump yönetiminin Türkiye dahil birçok ülke için uygulamaya koyduğu çelik ve alüminyuma getirdiği ek vergilere misilleme başlattı. Türkiye’nin başlattığı 300 milyon dolarlık ek mali yükümlülük kararı, alkollü içecekten tütüne, kozmetikten otomobile, pirinçten kâğıda ABD menşeili 22 ürünü kapsıyor. KPMG Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Hizmetleri Bölüm Başkanı Murat Palaoğlu, Türkiye’nin de dünyada giderek artan korumacılık trendinin parçası olduğunu söyledi. Palaoğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

-Türkiye yerli üreticisini korumak, haksız rekabetin önüne geçmek ve iç piyasadaki dengeleri sağlamak için ticaret politikası önlemlerine devam edeceğini Orta Vadeli Program’la duyurmuştu. ABD 23 Mart’tan itibaren aralarında Çin, Rusya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkeye demir ve çelik ithalatında yüzde 10 ve yüzde 25’i bulan ek vergi yürürlüğe koydu. Bunların Türkiye’ye etkisi yaklaşık 260 milyon dolar öngörüldü. Bu kararın ardından Türkiye’nin yaptığı misillemeyle ABD menşeili 22 ürüne yüzde 5 ve yüzde 70 oranlarında ek mali yükümlülük getirildi.

Fiyata yansıyacak

-300 milyon dolar tutarındaki ek mali yükümlülük 21 Haziran 2018’den ithal edilen alkollü içecek, binek otomobil, pirinç, yaprak tütün, kozmetik malzemesi, plastik, kağıt, kömür gibi ürünler için geçerli olacak. Ek mali yükümlülük, gümrük idarelerince, ithalatta alınan gümrük vergileri ve diğer mali yükümlülüklerden ayrı olarak tahsil edilecek olup genel bütçeye irat kaydedilecek.

-İthalatçılar bu oranda bir yükü fiyatlarına yansıtacak. Üzerine KDV de eklendiğinde bu ürünleri satın alan tüketiciye yüzde 80’leri aşan fiyat artışı olarak yansıyacağı öngörülüyor. Tüketici ve vergi yükü açısından yüzde 30 ek mali yükümlülük ile tütün ve kozmetik, yüzde 60 ile otomotiv ve yüzde 70 ile alkollü içki dikkat çekiyor. ABD markası olmasa ya da ABD’den gelmese bile ABD’de üretilen ürünler kapsamda olacağı için otomotivde yeni markaların ya da farklı modeller düzenlemeden etkileneck