ABD'de petrol sıfırın altına düştü: Satıcılar, alıcılara ödeme yapmak zorunda kalabilir

ABD’de petrol fiyatı sıfır doların altını gördü: Satıcılar, alıcılara ödeme yapmak zorunda kalabilir

20 Nisan 2020 Pazartesi, 21:27
ABD'de petrol sıfırın altına düştü: Satıcılar, alıcılara ödeme yapmak zorunda kalabilir
Abone Ol google-news

ABD'de WTI ham petrolü işlem tarihindeki en düşük fiyatı gördü. Fiyat sıfırın altına inerken, üreticilerin ellerindeki petrolü vermek için üste para ödemeleri ihtimali piyasalarda panik havası estirdi. 

21'İNCİ YÜZYILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ

Koronavirüs küresel ekonomiyi durma noktasına getirir, mlyonlarca kişiyi işsiz bırakır ve şirketlerin yüz milyarlarca dolar değer kaybetmesine yol açarken, bugün petrol fiyatı hem 1980'lerden beri en düşük düzeyi hem de 21. yüzyılın en düşük düzeyini gördü. 

ABD'nin Batı Teksas (West Texas Intermediate/WTI) tipi ham petrolünün ticaretinden mayıs sözleşmesinin yarın vadesinin dolması öncesi büyük kaçış başladı. 

İlkin yüzde 40 değer kaybederek varil fiyatı 10.87 dolara kadar inen WTI, işleme başladığı Mart 1983'den beri en büyük tek günlük düşüşü, kısacası en kötü günü yaşadı. Bir varilde 159 litre petrol olduğu düşünüldüğünde, WTI petrolün litresi 7 sente, yani 50 kuruşa gerileme noktasına geldi.

Ardından ABD saatiyle bu sabah New York Borsası'nda işlem görürken tarihindeki en düşük değeri gören WTI'ın varil fiyatı sırasıyla 9, 5 ve 2 doların altı gibi inanılmaz fiyatlara kadar indi. Şu an ise petrol 0 doların altını görmüş durumda. Böylelikle satıcılar, sözleşmeli oldukları alıcılara ödemeye yapmak zorunda kalabilir.