"Adını sen koy" vizyonda

Tuna Kiremitçi'nin yazıp yönettiği Melis Birkan, Ali İl, Cemal Toktaş ve Ahmet Mümtaz Taylan'ın rol aldığı ''Adını Sen Koy'' filmi Eskişehir'deki ilk gösterimiyle vizyona girdi.

04 Aralık 2009 Cuma, 22:03
Abone Ol google-news

Filmi yazan ve yöneten Tuna Kiremitçi ile oyuncular Melis Birkan, Cemal Toktaş ve Ahmet Mümtaz Taylan, Espark Alışveriş Merkezi'nde düzenlenen imza gününe ve filmin ilk gösterime katıldı.

Yönetmen Tuna Kiremitçi, burada yaptığı açıklamada, Eskişehir'de bulunmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, filmin çekimlerinin tamamının Eskişehir'de yapıldığını belirtti.
Eskişehir'in filmde görev alanların hayatında bir yeri olduğunu ifade eden Kiremitçi, şunları kaydetti:
''Filmi çektiğimiz bir aylık süre hayatımızın unutulmayacak aylarından bir tanesiydi. Belediyelerden esnafa, emniyetinden sokakta yürüyen vatandaşlara kadar bizi nasıl kucakladığını ve desteklediğini gördük. Herkes çekim boyunca çok yardımcı oldu, isteklerimiz anlayışla karşılandı. Bunu Taksim'de, Alsancak'ta, Kızılay'da yapamazsınız. O yüzden burası Eskişehir. Benim de memleketim.

Eskişehir'in kendine has bir duygusu olduğunu düşünüyoruz. Bunu filme yansıtmaya çalıştık. Eskişehir'e teşekkür ediyoruz. Eskişehir sinema için önemli bir şehir olma yolunda adım adım ilerliyor. Biz de bu ilerleyişin, yürüyüşün bir adımı olmaya çalıştık. Eskişehir çok fotojenik ve kendine dair romantizmi olan bir kent.

Kendi romantizmini üretebilmiş bir şehir. Filmimiz de romantik bir film. Kentin duygusu ile güzel örtüştü. Çocukluğum burada geçtiği için neyi nerede çekeceğimi çok iyi biliyordum. Bu nedenle kendimi daha rahat ve güvende hissedeceğim için Eskişehir'i seçtim. İşimiz bitip kentten ayrılırken çok üzüldük.''

Oyuncu Melis Birkan da çekimlerin çok keyifli geçtiğini belirterek, ''Eskişehir halkına çok teşekkür ederiz. Bize çok büyük destek oldular. Çekim boyunca ilgilerini eksik etmediler. İnsanların pozitifliği, filme çok güzel yansıdı. İyi ki filmimizi burada çekmişiz. Çok keyifli set geçirdik. İyi bir film çıkardık'' dedi.

Yönetmen ve oyuncular daha sonra imza dağıtıp, fotoğraf çektirdi. Daha sonra erkek gözünden bir aşk hikayesinin anlatıldığı filmin gösterimi gerçekleştirildi.
 

''Büyükerşen de rol aldı"

Filmde küçük bir rolü olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, gösterimin ardından filmin çok güzel olduğunu belirterek, ''Herkesin izlemesini tavsiye ediyorum. Tuna artık roman yazmakla beraber bu tür filmleri de çevirmeli. Her yazdığı romanını çevirmeli. Ben de küçük bir rol aldım. Tuna'nın hatırına rol aldım'' dedi.

Kiremitçi de Büyükerşen'in filmde rol almasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, ''Hocamız filme şeref verdi'' dedi.

Gösterimin ardından düzenlenen galada gazetecilerin soruları cevaplayan Kiremitçi, Eskişehir'in kendilerini uğurlu geleceğini bildirdi. Kiremitçi, sinema yapmasının nedeninin sorulması üzerine, ''Asıl mesleğim sinema yönetmenliği ve senaristlik.

Bugüne kadar yapma imkanı bulamamıştım. Bugün Türkiye'de sinema sektörü herkese mesleğini yapma şansı verecek hale geldi. Ben de biraz geçte olsa ilk defa mesleğimi yapmış oldum. Devamının gelmesini temenni ediyorum'' diye konuştu.


Filmin hikayesi

Can (Ali İl), delice sevdiği Aybige (Melis Birkan) ile bir hafta sonra evlenecektir, ama hayatının kadınını çocukluk arkadaşı Ilgaz (Cemal Toktaş) ile tanıştırdığında, garip bir şey olur.

Ilgaz'ın Aybige'ye karşı tutumu şaşılacak kadar soğuktur. En güvendiği arkadaşının bu tavrı, Can'ın nişanlısından kuşku duymaya başlamasına, Aybige'nin de huzursuz olmasına yol açar.

Ilgaz'ın intihar saplantılı ağabeyi Harun (Ahmet Mümtaz Taylan) çıkagelince, olayların seyri birdenbire değişir. Beklenmedik sırların açığa çıkmasıyla nikahtan önceki son hafta Aybige, Can ve Ilgaz için hayatlarının sınavına dönüşecektir.