Adıyaman'da Kutsal alan keşfedildi

Adıyaman'a 5 kilometre uzaklıkta olan ve adeta bir açık hava müzesini andıran Perre Antik kentindeki kazılarda, kutsal bir alan keşfedildi.

06 Ekim 2009 Salı, 16:17
Abone Ol google-news

Adıyaman Valiliği ve Müze Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarla 2001 yılında başlatılan Perre kazılarında yeni bulgular ortaya çıktı. Yaklaşık 120 kişinin çalıştığı Perre kazılarında, galeride bu kez kutsal bir alan keşfedildi. Alanda 3 kartal kabartması yer alırken bir de Teknos isimli mahalli bir tanrı ismine rastlandığı belirtildi.

Kabartmaların Roma dönemine ait olduğu, Doğu Romalılara ait de haç işaretlerinin bulunduğu bildirildi. Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Ekinci, Adıyaman'ın sadece Nemrut Dağı ören yerinden ibaret olmadığını, keşfedilmeyi bekleyen birçok tarihi mekanın bulunduğunu, gelecekte Adıyaman'ın bölgenin ve Türkiye'nin en önemli kültürel değerlerine sahip cazibe merkezi haline gelerek açık hava müzesi görevini göreceğini söyledi.

Kazı alanında inceleme yapan Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Fehmi Eraslan da Perre Antik Kentin önemine dikkati çekerek, yazıtların çözülmesiyle kutsal alanla ilgili bilgilere ulaşacaklarını söyledi.

Eraslan, bugüne kadar Perre Antik kentinde birçok galeriyi ortaya çıkardıklarını, ancak gün ışığına çıkan mezar odasının, şimdiye kadar bulunanlar içinde en ilgi çeken odalardan birisi olduğunu ifade etti.

Kazı çalışmaları sırasında bulunan mezar odasının kutsal mekan olabileceğine dikkati çeken Eraslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Titizlikle devam eden kazı çalışmalarında işçilerin bulduğu bu odada yer alan üç kartal, tanrıların habercisi, aynı zamanda Roma'nın gücüdür. Üç kartal, gücü temsil ediyor. Siyasi mi yoksa dini bir güç mü olduğu yazıtın çözümlemesinden sonra belli olacak. Epigraf arkadaşları getirerek bunu çözeceğiz. Kazıyı tamamen yaptıktan sonra açıklayıcı bir bilgi vereceğiz. Burada Roma döneminden sonra Bizans döneminde de kullanılmış. Yazıtın altında hac işareti var. Belki erken olacak ama 'Teknos' diye bir tanrı okuduk. Belki mahalli tanrıdan bahsediliyor. Bu açıdan burası önemlidir. İlk kez mahalli bir tanrı ismiyle karşılaşıyoruz.''

Mezar odasında, 6 metre metre uzunluğunda, 4.7 metre genişliğindeki mabedin kapısının karşısındaki duvarda, 2 metre uzunluğunda 90 santim genişliğinde kartal kabartması ve bir yazıt da bulunuyor.