AKP’li belediyenin otopark oyunu

AKP’li Güngören Belediyesi, bir inşaat şirketinden dere sularının altında kalabileceği gerekçesiyle yapılamayan otoparkın parasını almaya kalktı. Mahkeme belediyeye engel oldu. CHP’li meclis üyesi ise “Belediye 4 milyonu aldı, iskânı verdi” iddiasında bulundu.

31 Mart 2017 Cuma, 21:14
Abone Ol google-news

AKP’li Güngören Belediyesi, Eroğlu İnşaat’tan, dere sularının altında kalabileceği gerekçesiyle yapılamayan otoparkın parasını almaya kalktı. Mahkeme ise “Başka bir alana otopark yaptır, para alamazsın” diyerek uygulamayı durdurdu. Ancak CHP’li Meclis üyesi “Belediye 4 milyonu aldı, iskânı verdi” iddiasında bulundu.

Güngören Belediyesi, FETÖ soruşturmasında gözaltına alınıp serbest bırakılan Nurettin Eroğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Eroğlu Gayrimenkul tarafından, Merter’deki Vakko arazisine yapılan konut ve ticaret merkezi için otopark yapımını şart koştu. Arazinin Ayvalıdere taşkın alanında kaldığı ortaya çıkınca otopark yapılamadı. Belediye de şirketle bir protokol imzaladı. Otopark şartını kaldırıp otoparkın maliyetini, belediyeye ödeme koşulu getirdi. İstanbul 4. İdare Mahkemesi ise “bölgenin otoparka ihtiyacı var” diyerek, protokolü iptal etti.

Notu değiştirdiler

E-5 kenarındaki proje tamamlandığında otopark yapılmayınca, Güngören Belediye Meclisi, çareyi plan notlarını değiştirmekte buldu ve şirketle protokol yoluna gitti.

Bedel 4 milyon TL

CHP’li Meclis üyesi Şenol Yolbir plan notuna itiraz ederek dava açtı. Mahkeme de “Mekânsal ihtiyacın plan kararı olmaksızın ortadan kaldırılması nedeniyle, plan notu değişikliği yasaya aykırıdır ve kamu yararı yoktur” diyerek, değişikliği iptal etti. Yolbir, “Protokolü bize göstermediler. Şirket, Güngören Belediyesi’ne 4 milyon TL yatırdı. Bu paranın nereye harcandığı bilinmemektedir” dedi.