AKP'nin '‘seçim için yasa yapıyoruz’ torbası komisyonda

AKP, yasa önerisinin genel gerekçesinde açık açık ‘seçim için yasa yapıyoruz’ dedi.

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 22:45
Abone Ol google-news

AKP’nin dün Meclis’e sunduğu “torba yasa” önerisinin genel gerekçesinde açık açık 24 Haziran seçimlerine atıf yapıldı. “Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçim sürecinde geniş toplum kesimlerini yakından ilgilendiren ve süregelen sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasına ihtiyaç duyulduğu” belirtidi. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, gerekçeyi okuyunca “hayretler içinde” kaldığını belirtrek “Seçime gidiyoruz, vatandaş da oy vermiyor. Onları rahatlatacak aflar yapalım mantığıyla yasa yapılıyor. Panik bir seçime gidiyoruz. Panik içinde torbalar yapıyoruz” dedi.

Kambiyo sistemi

Torba tasarıya göre Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Yasa’da yapılan değişiklikler ise “kambiyo sistemi” tartışması başlattı. Buna göre, Hazine Müşteşarlığı ve denetim yetkisine sahip kişiler, Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Yasa’nın uygulanmasıyla ilgili ihtiyaç duyulan her türlü bilgi ve belgeyi gerçek ve tüzel kişilerden isteyebilecek. İstenen bilgi ve belgelerin yanıltıcı olarak hazırlanması ya da bu kişilere yerinde inceleme olanağı verilmemesi halinde 250 bin TL’ye kadar idari para cezası verilebilecek. Ayrıca bu yasaya dayanılarak çıkarılan karar, yönetmelik ve tebliğler ile diğer genel ve düzenleyici işlemlere aykırı hareket edenlere verilecek para cezaları da artırılıyor. Yasada belirtilen kıymetleri mevzuata aykırı olarak yurttan çıkaran veya yurda sokanlar ya da bu fiillere teşebbüs edenlere, işlem Kaçakçılıkla Mücadele Yasası hükümlerine göre suç oluşturmazsa, söz konusu eşya ve kıymetlerin rayiç bedelinin yüzde 20’si oranında idari para cezası verilecek. Eski Maliye Bakanı, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel komisyondaki görüşmeler sırasında, tasarıyla ilgili, “Kontrollü kambiyo sistemine mi geçiyoruz? Neden acele ediliyor? Varlık Barışı çıktı ya yararlanırsınız ya da bakın ne geliyor mu deniliyor” diye sordu. Öte yandan Hazine Müsteşarlığı, kambiyo yorumlarına neden olan kanun değişliğinin tam tersine daha liberal bir rejime dönük bir adım olduğunu belirtti.

ANKAPARK kiraya verilebilecek

Tasarı ile ayrıca Atatürk’ün mirası olan Atatürk Orman Çifliği üzerine inşa edilen Ankapark için de düzenleme yapılıyor. Burası 29 yıllığına ve bedelsiz olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilecek. Belediye ise 29 yıla kadar üçüncü kişilere kiraya veya işletmeye de verebilecek. CHP’li Temizel, suç işlendiğini, düzenlemenin bu şekilde yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi. Tasarı ile Rize’de deniz kıyısına sağlık tesisi yapılmasına da olanak sağlanıyor