Ali Gaffar Okkan mezarı başında anıldı

Diyarbakır'da uğradığı saldırıda beraberindeki 5 silah arkadaşıyla şehit olan Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan mezarı başında anıldı.

24 Ocak 2020 Cuma, 13:07
Abone Ol google-news

Diyarbakır'da 19 yıl önce terör örgütü tarafından şehit edilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan mezarı başında anıldı. Okkan'ın Hendek ilçesindeki kabri başında düzenlenen törene, eşi Zerrin Okkan, kızı Sezin Okkan Çalışkan, ablası Sabahat Arslan, kız kardeşi Gülsüm Özgen ve yakınlarının yanı sıra Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, dönemin Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, siyasi partilerin temsilcileri, askeri erkan, polisler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Programda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı'nın ardından da Okkan'ın öz geçmişi okundu. 

Vali Nayir, "Millet olarak vefa duygularımızı onların şehadet yıl dönümleriyle beraber her an hissederek yaşatmak zorundayız. Bu toprakların onuru, gururu olan Ali Gaffar Okkan şehidimizi mezarı başında anıyor, Allah rahmet etsin diyoruz" diye konuştu. 

Emekli emniyet müdürü ve Okkan'ın sınıf arkadaşı Hüseyin Sarıoğlu ise Okkan ile anılarını anlatarak, yerinin doldurulamayacağını kaydetti.

Okkan'ın adının verildiği camide de mevlit okutuldu

DİYARBAKIR'DA DA ANMA DÜZENLENDİ 

Ali Gaffar Okkan ile polis memurları Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy için şehit edildikleri merkez Yenişehir ilçesi Sezai Karakoç Bulvarı'nda da anma programı düzenlendi. 

Programda, ellerinde Türk bayrağı ve Okkan'ın fotoğrafları bulunan gaziler, polis memurları, "Ali Gaffar" ismini taşıyan çocuklar ve vatandaşlar Şehitlik Anıtı'na karanfil, Diyarbakırspor taraftarları da takıma ait atkı bıraktı.

İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, buradaki konuşmasında, 19 yıl önce şehit edilen Okkan ve polis memurlarını anmak için bir araya geldiklerini belirtti.

Gaffar Okan'ın, anıtta yer alan "Türkiye'de huzur ve güvenin sigortası Diyarbakır'dır" sözüyle doğru bir tespitte bulunduğunu ifade eden Yaman, şöyle konuştu:

"Kendisi bunu gerçekleştirmek için bu doğrultuda gece gündüz demeden çalıştı. Bizler burada olmasak da o zaman başka yerde görev yapsak da bunu biliyoruz. Haberlerini hep alırdık. Bunu gerçekleştirmek için gece gündüz gayret sarf etti, mücadele etti ve bu uğurda da CenabıAllah ona şehadeti nasip etti, arkadaşlarıyla birlikte."

Kent sakinlerinden Azize Şimşek de şehit Okkan'ın Diyarbakır'ı, kendilerinin de onu çok sevdiğini, bu nedenle anma programına katıldığını dile getirdi.

Oğullarından birine "Gaffar", diğerine de "Gaffar Okkan" ismini koyduğunu belirten Şimşek, "Her gün buraya gelip bir Yasin okutup gidiyorum. Kim unutursa da ben unutmuyorum" ifadelerini kullandı.

Şehit emniyet müdürünün ismini alan Ali Gaffar Poçin de şehit emniyet müdürünün ismini taşıdığı için çok mutlu olduğunu kaydetti.

Koçin, "Onu çok iyi anlatıyorlar. Şehrin, Diyarbakırspor'un babasıydı. Onu çok seviyoruz" dedi.

Programa, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu da katıldı.