Almanya istihbaratında 'aşırı sağ' depremi

Almanya İç İstihbarat Servisi Başkanı Hans-Georg Maassen görevden alındı.

18 Eylül 2018 Salı, 19:16
Abone Ol google-news

Almanya’da aşırı sağla mücadelede yetersiz kalmakla suçlanan İç İstihbarat Servisi Başkanı Hans-Georg Maassen görevinden alındı.

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, hükümet ortakları Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles ve İçişleri Bakanı olan Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer ile bugün Başbakanlık'ta bir araya gelerek Maassen’in geleceğine ilişkin 2 saat süren toplantı yaptı.

Görüşmenin ardından Almanya Basın ve Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamada, Anayasa Koruma Teşkilatının başkanlığına başka bir ismin görevlendirileceği belirtilerek, Maassen’in İçişleri Bakanlığında müsteşar olacağı ifade edildi.

Maassen'in, ülkede aşırı sağla mücadelede yetersiz kalmakla suçlandığı için görevinden alındığı belirtildi.

Açıklamada, İçişleri Bakanı Seehofer’in, Maassen’in iç güvenlik alanındaki bilgisine değer verdiği kaydedildi.

Maassen’in Bakanlık'taki yeni görevinde Anayasayı Koruma Teşkilatı ile ilgilenmeyeceği vurgulanan açıklamada, konuyla ilgili ayrıntıların yarın Seehofer tarafından açıklanacağı bilgisi paylaşıldı

Maasen, Almanya'nın Chemnitz kentinde meydana gelen göçmen karşıtı olaylarda etkisiz kalmakla suçlanıyordu. 

Almanya'da iki grubun sözlü sataşmasının ardından yaşanan kavgada işlenen cinayet sonrası binlerce ırkçı, aşırı sağcı ve göçmen karşıtı Chemnitz sokaklarında gösteri yapmıştı. 

Olay Almanya'nın İç İstihbarat (BfV) Şefi Hans-Georg Maassen'i merkezine alan bir skandala da neden olmuştu. Başbakan Angela Merkel hükümetinin küçük ortağı Sosyal Demokratlar, Chemnitz'de aşırı sağcıların göçmenleri kovaladığı bir videonun gerçekliğini sorgulayan Maassen'in görevden alınmasını istiyordu.

<haber-yatay:1075491,1072581,1068469,1067093>