Almanya’dan otoriterlik uyarısı

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, korona salgınının dünya genelinde otoriter eğilimleri artırmasına yönelik endişesini dile getirdi. Maas’ın dikkat çektiği ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.

17 Mayıs 2020 Pazar, 06:00
Almanya’dan otoriterlik uyarısı
Abone Ol google-news

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, koronavirüs salgınının dünya genelinde insan hakları için “dramatik sonuçları” olduğunu söyledi.

Alman parlamentosunda salgının küresel sonuçlarına ilişkin düzenlenen oturumda konuşan Maas, bu krizin “otoriter” eğilimleri nasıl teşvik ettiğini “büyük bir endişeyle gözlemlediklerini” belirtti. Almanya Dışişleri Bakanı, koronavirüs kisvesi altında otoriter eğilimlerin güçlenmesine örnek olarak Türkiye, Rusya, Venezüella, İran ve Çin’de gazetecilere yönelik baskıcı uygulamaları gösterdi.

Maas, Rusya’da ölüm tehditleri ve cezai soruşturmalara, Venezüella ve İran’daki tutuklamalara, Türkiye’deki gözdağı verme girişimlerine ve Çin’de sınır dışı edilen, tutuklanan ve ortadan kaybolan gazetecilere dikkat çekti.

‘TEDBİRLER GEÇİCİ OLMALI’

“Avrupa’nın ortasında da hukukun üstünlüğüne sekte vurmak için acil durum önlemlerinin kullanıldığına şahit oluyoruz” diyen Maas, dezenformasyonun beş yıla kadar hapis cezası öngörülen bir suç olarak kabul edildiği Macaristan’ı eleştirdi.

Maas, tüm ülkelerin pandemiyle mücadele kapsamında insan haklarını geçici olarak kısıtlayan önlemler alabileceğini, ancak bu tedbirlere “meşru amaçlar” için başvurulması gerektiğini ifade etti. “Orantılı olmaları lazım. Her şeyden önce de geçici olmaları lazım” diyen Maas, Almanya’nın 1 Temmuz’da AB Konseyi’nin dönem başkanlığını devralmasının ardından bu doğrultuda çağrıda bulunacağını sözlerine ekledi.